Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Gwatemali

Zdrowie & Bezpieczeństwo

Zalecane szczepienia
Wybierając się do Gwatemali nie musimy wykonywać żadnych szczepień obowiązkowych – wyjątkiem jest szczepienie przeciwko żółtej febrze jeśli wcześniej przebywaliśmy na terenach zagrożonych tą chorobą. Wybierając się do tego kraju warto zaszczepić się przeciwko takim chorobom jak dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (WZW A i B). W Gwatemali występuje wysokie zagrożenie zachorowania na wściekliznę. Często na terenach wiejskich odnotowuje się zachorowania na malarię, w związku z tym należy przed wyjazdem udać się do lekarza, który wypisze receptę na leki przeciwmalaryczne oraz powie co zrobić, żeby uniknąć zachorowania. Warto też korzystać ze środków przeciw komarom oraz moskitier.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Mimo, że Gwatemala leży sferze podzwrotnikowej, to warto ze sobą zabrać kilka sztuk cieplejszej odzieży, szczególnie jeśli w planach mamy wycieczkę do wyżej położonych miast. Oczywiście nie można zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej – kremy z wysokimi filtrami przydadzą się w czasie wypoczynku na plaży. Warto zabrać ze sobą też przewiewne ubranie z naturalnych materiałów, które będzie nas chronić przed insektami – szczególnie przed ukąszeniami moskitów roznoszącymi malarię. Planując wypoczynek na plaży nie możemy zapomnieć o stroju kąpielowym i okularach przeciwsłonecznych oraz okryciu głowy.

Do podróżnej apteczki powinniśmy włożyć środki odkażające rany i wodę. Środki opatrunkowe oraz przeciwbólowe. Jeśli przyjmujemy stale jakieś leki to powinniśmy zabrać ich zapas, który starczy nam na czas pobytu. Pamiętać należy, żeby zabrać ze sobą zaświadczenie potwierdzające to, że musimy przyjmować leki.

Jeśli wybieramy się w rejony zagrożone malarią musimy pamiętać o wykupieniu leków przeciwmalarycznych. Warto zabrać też ze sobą prebiotyki regulujące florę bakteryjną jelit oraz leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Przydadzą też się środki odstraszające komary i moskitiery.

Choroby zakaźne
Aby uniknąć kłopotów żołądkowych musimy pamiętać o tym, żeby nie pić wody niewiadomego pochodzenia oraz myć owoce i warzywa przed ich zjedzeniem.

Istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię (szczególnie na terenach wiejskich i niżej położonych). Powszechnie odnotowuje się również zachorowania na wściekliznę. W Gwatemali istnieje również ryzyko zachorowania na takie choroby jak denga, filarioza, leiszmanioza, onchocerkoza i trypanosomoza amerykańska.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Gwatemali trzeba szczególnie uważać na gangi młodzieżowe. Władze kraju odradzają podróżowanie po zmierzchu oraz mało uczęszczanymi drogami. Zaleca się trzymanie cennych rzeczy i dokumentów w sejfach hotelowych. Kiedy wybieramy się na wycieczkę przy sobie powinniśmy mieć najlepiej fotokopie naszych dokumentów. W razie kradzieży nie ryzykujemy utraty oryginałów.

Insekty
Najbardziej dokuczliwe są moskity roznoszące malarię. Można spotkać karaluchy oraz pająki.

Opieka medyczna
Wybierając się do Gwatemali warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje ewentualne koszty leczenia. Publiczna opieka zdrowotna jest dostępna w miastach, jednakże odbiega ona od europejskich standardów. Jeśli zaistnieje konieczność udania się do lekarza lub wykonania zabiegu lepiej skorzystać z usług klinik prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej waha się między 10 a 40 USD. Aby otrzymać zwrot wydatków poniesionych na leczenie koniecznie musimy zachować dowody uiszczonej opłaty.

Podróżowanie z dzieckiem
Wybierając się do Gwatemali z dziećmi należy pamiętać o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć przed słońcem – najlepsze będą blokery słoneczne, ewentualnie kremy i emulsje z wysokim filtrem. Kosmetyki powinny być odporne na działanie wody.

Ważny jest też odpowiedni strój – ubrania powinny być przewiewne oraz luźne. Najlepiej by były wykonane z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Trzeba też pamiętać o środkach przeciw owadom dostosowanych do potrzeb dzieci.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie to wiele hoteli w większych miastach oferuje animacje dla dzieci i wiele wygód dla rodzin podróżujących nawet z małymi dziećmi.

Gwatemala - więcej informacji

Praktyczne informacje o Gwatemali

Gwatemala w pigułce

Gwatemala flaga Oficjalna nazwa: Republika Gwatemali (República de Guatemala)

Waluta:
quetzal (GTQ)
Język:
hiszpański
Liczba ludności:
1382446
Powierzchnia:
108890 km2
Religie:
dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Gwatemala
Nr. kierunkowy:
+502
Kod ISO 3166:
GTM
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!



strzałka do góry