Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Gwinea Bissau

Gwinea Bissau to niewielkie, bo liczące sobie zaledwie 36 tysięcy kilometrów kwadratowych (czyli tyle, co przeciętne polskie województwo) państwo położone w zachodniej części Afryki. Dwuczłonowa nazwa tego kraju wzięła się od miasta Bissau, które jest stolicą państwa. Do połowy lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku Gwinea Bissau była kolonią portugalską, ale wybiła się na niepodległość, która została uznana po demokratycznych przemianach w Lizbonie.

Gwinea Bissau to państwo niewielkie i bardzo płaskie: najwyższy punkt ma zaledwie 300 metrów nad poziomem morza. Na wybrzeżu dominuje klimat wilgotny, który w głąb lądu staje się coraz bardziej sawannowy. Kraj zamieszkany jest przez półtora miliona ludzi. Wśród nich jest około 43 procent muzułmanów, niewiele mniejszy odsetek wyznaje tradycyjne religie animistyczne, a kilkanaście procent to wyznawcy chrześcijaństwa, głównie katolicyzmu. Oficjalnym językiem państwa jest portugalski, ale większość ludności posługuje się swoimi tradycyjnymi językami.

Jak w wielu innych państwach regionu, również w Gwinei Bissau sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna. Oficjalnie kraj jest wielopartyjny, a prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, ale często dochodzi tu do przewrotów lub prób przewrotów. Ostatnia taka próba miała miejsce w kwietniu 2012 roku, a w jej wyniku został uprowadzony prezydent.

Gwinea Bissau nie jest znanym miejscem dla podróży turystycznych. Wyjątek stanowią wyspy archipelagu Bijagos, do których zachodni turyści chętnie podróżują nawet w czasach kryzysów politycznych. Na Bijagos ludność wciąż prowadzi pierwotny, oparty na rolnictwie i łowiectwie tryb życia a spora część archipelagu to ścisłe rezerwaty przyrody.

Turyści znajdą też sporo w kontynentalnej części Gwinei Bissau. Bardzo urokliwe jest samo Bissau, czyli stolica państwa. W Bissau znajdziemy ciekawą kolonialną zabudowę, a z pewnością nie omieszkamy skorzystać z szerokich oceanicznych plaż. Powinniśmy wybrać się też do Cacheu, które słynęło z handlu niewolnikami, a w którym zachował się portugalski port, Bafaty znanej z rezerwatu przyrody oraz malowniczo położonego Gabu.

Gwinea Bissau - więcej informacji

Praktyczne informacje o Gwinei Bissau

Gwinea Bissau w pigułce

Gwinea Bissau flaga Oficjalna nazwa: Republika Gwinei Bissau (Guiné-Bissau; República da Guiné-Bissau)

Waluta:
frank CFA (XOF)
Język:
portugalski
Liczba ludności:
1578012
Powierzchnia:
36120 km2
Religie:
islam, animizm, katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Bissau
Nr. kierunkowy:
+245
Kod ISO 3166:
GW
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!



strzałka do góry