Galeria

Gwinea Równikowa

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Gwinea Równikowa

Gwinea Równikowa leży w centralnej części Afryki. Sąsiaduje z Kamerunem i Gabonem. Należą do niej również wulkaniczna wyspa Pagalu oraz wyspy przybrzeżne, a wśród nich m.in.: Corisco, Elobey Grande, Elobey Chico oraz Mbañe. Kraj dzieli się na dwie części, kontynentalną Mbini oraz na wulkaniczną wyspę Bioko.

Za pierwszych mieszkańców Gwinei Równikowej uważa się Pigmejów. Na przełomie XVII-XIX wieku pojawili się tutaj Fangowie. Lud Bioko, który przywędrował na wyspę Bioko, migrował tu z Kamerunu oraz Mbini. Pierwszym Europejczykiem na tej ziemi (Bioko) był Portugalczyk Fernão do Pó. Poszukując drogi do Indii trafił tu w 1471 roku. Kontynentalna część kraju zwana jest Hiszpańską Gwineą Kontynentalną. Nazwa ta przyjęła się za czasów kolonialnych, bowiem w 1885 roku ziemia ta stała się protektoratem hiszpańskim.

Państwo pełną niepodległość uzyskało w 1968 roku. Stolicą jest Malabo, drugie pod względem wielkości miasto Gwinei Równikowej. Jego obecna nazwa obowiązuje od 1973 roku. Warto wspomnieć w tym miejscu, że założyli je w 1827 roku Brytyjczycy jako ośrodek handlu niewolnikami. Wówczas znane było jako Clarencetown / Port Clarence.

Kraj dzieli się na 7 prowincji, wśród nich są: Annobón/Pagalu, Bioko Południowe, Bioko Północne, Kié-Ntem, Prowincja Nadmorska, Prowincja Środkowo-Południowa oraz Wele-Nzas.

Gwinea Równikowa nie jest miejscem przyjaznym podróżnikom. Sieć infrastruktury turystycznej jest tu bardzo słaba, do tego sieć połączeń drogowych prezentuje niski poziom. Zdecydowanie miejsce dla tych osób, które w podróży nie poszukują komfortu i nie boją się wyzwań.

Gwinea Równikowa - więcej informacji

Praktyczne informacje o Gwinei Równikowej

Gwinea Równikowa w pigułce

Gwinea Równikowa flaga Oficjalna nazwa: Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial)

Waluta:
frank CFA (XAF)
Język:
hiszpański, francuski, portugalski
Liczba ludności:
1170308
Powierzchnia:
28051,46 km2
Religie:
dominująca: katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Malabo
Nr. kierunkowy:
+240
Kod ISO 3166:
GQ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry