Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Haiti

Haiti to państwo leżące na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim (dawniej wyspę nazywano Hispaniolą; do dziś dnia w wielu krajach nazwa ta funkcjonuje). W skład państwa wchodzą także liczne wyspy; w tym Gonave oraz Tortura. Sąsiaduje z Republiką Dominikany. Zaraz po Kubie i Dominikanie jest trzecim co do wielkości krajem na Karaibach.

Hispaniola – wyspa, na której leży Haiti swoją nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który dodarł do jej brzegów w 1492 roku. W XVI wieku ludność autochtoniczna zamieszkująca te ziemie, czyli południowoamerykańscy Karaibowie oraz rdzenni Arawakowie, została całkowicie wyniszczona.

Haiti to najstarsze niepodległe państwo w Ameryce Środkowej oraz pierwsza na świecie wolna republika murzyńska. Jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Dzieli się na 10 departamentów: Artibonite, Centre, Grand’Anse, Nippes, Nord, Nord-Est, Nord-Ouest, Ouest, Sud-Est i Sud; a te dzielą się na 41 okręgów i 133 gmin.

Stolicą Haiti jest Port-au-Prince. Największymi miastami w kraju są: Carrefour, Delmas, Pétionville, Croix des Bouquets, Jacmel, Cap-Haїtien, Léogâne, Les Cayes i Petit Goâve.

Haiti to mieszanka różnych grup etnicznych zamieszkujących wyspę. Tutejsza kultura to mieszanka Afryki, Indii Zachodnich oraz Francji. Miejsce to przypadnie najbardziej do gustu wielbicielom Afryki, ponieważ podróżując po kraju można tu poczuć skrawek kultury afrykańskiej przeniesionej w realia karaibskie.

Haitańczycy to naród utalentowany artystycznie. Na całym świecie znani są z tzw. malarstwa naiwnego. Haiti to również fascynująca muzyka łączącą wpływy francuskie, hiszpańskie oraz amerykańskie.

Haiti to wreszcie voodoo. Religia ma swoje korzenie w zwyczajach z Zachodniej i Centralnej Afryki oraz religii Taino. Za odpowiednią opłatę można uczestniczyć w odprawianym przez szamana voodoo rytuale lub spotkać się z nim twarzą w twarz.

Kto się tu odnajdzie? Republika Haiti spodoba się podróżnikom z plecakiem, poszukiwaczom przygód, fotografom oraz miłośnikom kultury afrykańskiej. Warto tu przyjechać w okresie karnawału, który rozpoczyna się w lutym, kiedy na ulicach można zobaczyć śpiewających i tańczących ludzi.

Haiti - więcej informacji

Praktyczne informacje o Haiti

Haiti w pigułce

Haiti flaga Oficjalna nazwa: Republika Haiti (Haïti, République d’Haïti)

Waluta:
gourde (HTG)
Język:
haitański, francuski
Liczba ludności:
8925000
Powierzchnia:
27750 km2
Religie:
katolicyzm – 61,4%
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Port-au-Prince
Nr. kierunkowy:
+509
Kod ISO 3166:
HT
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry