Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Holandia

Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów (taka jest bowiem oficjalna nazwa państwa) kojarzy się nam przede wszystkim z kolorowymi tulipanami, serami oraz z wiatrakami. To bardzo malowniczy kraj, który urzeka każdego, kto tylko postawi stopię na holenderskiej ziemi.

Holandia jest państwem usytuowanym w zachodniej części Europy, nad Morzem Północnym. Kraj ten graniczy z Belgią oraz z Niemcami i jest jednym z najgęściej zaludnionych na całym kontynencie europejskim. Turyści, którzy zdecydują się na podróż do Holandii, obowiązkowo powinni zatrzymać się w Amsterdamie. To stolica Holandii i zarazem dynamicznie rozwijający się ośrodek kulturalny, którego nie sposób przeoczyć. Amsterdam urzeka przede wszystkim kanałami oraz malowniczymi zaułkami, które można tu spotkać właściwie na każdym kroku. Amsterdam to również miasto przepełnione muzeami oraz galeriami, gdyż dostęp do sztuki jest tutaj bardzo łatwy. Miasto to słynie również z przepięknych sal koncertowych.

Amsterdam nie bez powodu jest uznawany za „rowerową stolicę” całej Europy. To właśnie w Amsterdamie najpopularniejszym środkiem transportu jest rower, a na terenie miasta oraz całego kraju, można odnaleźć setki ciągnących się kilometrami ścieżek rowerowych.

Oczywiście Holandia to nie tylko Amsterdam, o czym jednak często turyści zapominają. Malowniczą holenderską prowincją, niestety niedocenianą, jest Limburgia, położona przy granicy z Belgią oraz Niemcami. Warto tu odwiedzić przede wszystkim Maastricht, przepiękne miasteczko o średniowiecznej zabudowie. To właśnie tu podpisany został traktat tworzący Unię Europejską.

Poza Limburgią warto udać się także na północ Holandii. W tej części holenderskiej krainy może nie odnajdziemy zabytkowych miast, ale za to czekają tam na nas dawne portowe miasteczka oraz wioski rybackie, w których po dziś dzień mieszkańcy noszą tradycyjne stroje ludowe.

Tulipanowe łąki oraz równiny z dumnie prezentującymi się wiatrakami już na stałe zagościły w krajobrazie holenderskiej krainy. To właśnie stąd wywodzą się najwybitniejsi malarze, tacy jak Vincent Van Gogh czy Rembrandt. To tu można szukać inspiracji, pośród stylowej architektury miast, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Holandia jest z całą pewnością państwem wyjątkowym, na odwiedzenie którego warto się zdecydować.

Holandia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Holandii

Holandia w pigułce

Holandia flaga Oficjalna nazwa: Królestwo Niderlandów (Koninkrijk der Nederlanden)

Waluta:
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język:
niderlandzki, fryzyjski (jako drugi język we Fryzji)
Liczba ludności:
16509303
Powierzchnia:
41526 km2
Religie:
katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
stolica konstytucyjna: Amsterdam, stolica administracyjna: Haga
Nr. kierunkowy:
+31
Kod ISO 3166:
NL
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry