Holandia

Holandia w pigułce

Flaga Holandii
Oficjalna nazwa Królestwo Niderlandów (Koninkrijk der Nederlanden)
Stolica
stolica konstytucyjna: Amsterdam, stolica administracyjna: Haga
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niderlandzki, fryzyjski (jako drugi język we Fryzji)
Liczba ludności
16 509 303
Powierzchnia
41 526m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Holandii Hotele w Holandii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Holandii

Zalecane szczepienia
Szczepienia ochronne nie są wymagane. Nie istnieją zagrożenia epidemiologiczno – sanitarne. Jedynymi zalecanymi szczepieniami są szczepienia na błonicę, tężec oraz polio.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, powinny zabrać ze sobą zapas potrzebnych leków. W aptekach można nabywać leki na recepty, ale wcześniej możemy zostać poproszeni o pokazanie europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W podróżnym bagażu warto również mieć leki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia
Zagrożenie przestępczością oraz rozbojami nie jest większe od tego, z którym możemy zetknąć się pozostałych krajach Europy. Stosunkowo często zdarzają się natomiast kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w autobusach oraz w pociągach, a także w innych miejscach publicznych, w których znajdują się duże skupiska ludzi. Nocą unikajmy samotnego chodzenia po ciemnych i podejrzanych ulicach, nie wybierajmy się wówczas też w okolice dworców autobusowych oraz kolejowych.
Należy uważać również na handlujących na ulicach dealerów. Ich łupem szczególnie często padają młodzi ludzie, zachłyśnięci swobodą oraz możliwością skosztowania czegoś, co do tej pory było im zakazane. Zdarza się, że nielegalni dealerzy zamiast narkotyków sprzedają cukier puder czy nawet sproszkowane środki dezynfekujące.
Nie powinniśmy natomiast obawiać się picia wody z holenderskich wodociągów. Jest ona zdatna do picia, a co więcej, bardzo często jest także serwowana w restauracjach.

W razie choroby
Osoby przybywające do Holandii mają prawo do korzystania ze świadczeń lekarzy oraz usług ośrodków zdrowia i szpitali. Placówki te działają w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych. By zarezerwować wizytę u lekarza, należy udokumentować posiadane ubezpieczenie, przedstawiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument ten zawsze warto mieć przy sobie. W nagłych sytuacjach można udać się bezpośrednio do szpitala i tam poprosić o pomoc. Podstawowe leczenie szpitalne jest bezpłatne. Pacjenci mają do wyboru również nieco wyższe standardy leczenia (tak zwana pierwsza oraz druga klasa), ale wówczas trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty za świadczone usługi medyczne.

Podróżowanie z dzieckiem
Holandia jest krajem przyjaznym dla rodziców podróżujących z dziećmi. Rodzice, którzy wybierają się w podróż z dzieckiem do Holandii muszą posiadać paszport dla pociechy (paszporty wydawane są dla dzieci do trzynastego roku życia na okres pięciu lat, natomiast dla dzieci po trzynastym roku życia ich okres ważności wynosi dziesięć lat). Większość holenderskich hoteli jest przygotowana pod kątem rodzin z maluchami. Obsługa oferuje dobrze wyposażone pokoje, w których znajdują się również dziecięce łóżeczka.

Zgłoś błąd

Holandia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Królestwo Niderlandów (Koninkrijk der Nederlanden)
Stolica
stolica konstytucyjna: Amsterdam, stolica administracyjna: Haga
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
niderlandzki, fryzyjski (jako drugi język we Fryzji)
Liczba ludności
16509303
Powierzchnia
415262
Religia
katolicyzm, protestantyzm, islam
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Holandia - więcej informacji