Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Irak

Irak (Republika Iraku) to arabskie państwo, leżące nad Zatoką Perską – na Bliskim Wschodzie. Kraj ten sąsiaduje z Kuwejtem, Iranem, Turcją, Syrią, Jordanią oraz Arabią Saudyjską. Całkowita powierzchnia Iraku wynosi 438 317 km², co plasuje go na 59 miejscu na świecie pod względem wielkości. Podzielony jest on na 18 prowincji – muhafaz. Trzy z nich: As-Sulajmanijja, Dahuk i Irbil (położone w północno-wschodniej części) tworzą Region Kurdystanu, który jest autonomiczny. Stolicą państwa jest Bagdad.

Irak jest jedną z czterech kolebek wielkich cywilizacji, które istniały na Bliskim Wschodzie. Państwo to uzyskało niepodległość w roku 1932. Przez bardzo długi czas (po obaleniu monarchii), Irak był pod reżimem Saddama Husajna. Sytuacja zmieniła się, kiedy na terytorium kraju wkroczyły wojska Stanów Zjednoczonych, wspierane przez koalicjantów państw zachodniej Europy. Istnieją przypuszczenia, że w Iraku prowadzone są badania nad bronią atomową, biologiczną, chemiczną i rakietami dalekiego zasięgu. Niestety ze względu na to, że na tereny doświadczalne nie są wpuszczani przedstawiciele sił międzynarodowych, informacje te nie mogą być w sposób jednoznaczny potwierdzone.

Republikę Iraku podzielić można na cztery regiony klimatyczne: żyzna i urodzajna Nizina Mezopotamska (środkowa i południowa część kraju), półpustynna Wyżyna Al-Dżazira (na północnym zachodzie), obszar wyżynny i pustynny, który łączy się z pustyniami Syryjską i An-Nafud oraz górzysta kraina zwana Kurdystanem. Irak poprzecinany jest przez duże rzeki: Eufrat i Tygrys.

Znaczącą większość – niemal 80% ludności Republiki Iraku stanowią Arabowie. Wśród pozostałych grup etnicznych wymienić można Kurdów (ok. 15%) oraz mniejszości: Asyryjczyków, Ormian, Persów, Turków irackich i Żydów. Dominującą religią jest islam – ok. 95% (2/3 to szyici, pozostałą część stanowią sunnici). Spotkać można również mało liczne grupy chrześcijan różnych obrządków, Żydów, a na południu kraju mandaitów.

Irak obfituje w bogactwa naturalne – złoża gazu ziemnego i ropy naftowej, a także siarki, metali kolorowych i fosforytów. Uprawa rolna nie wystarcza do tego, żeby zaopatrzyć cały kraj w żywność, dlatego produkty rolne sprowadzane są z zagranicy. Wśród roślin uprawianych na terytorium kraju wymienić można: ryż, pszenicę, jęczmień, proso, daktyle i bawełnę.

Republika Iraku to egzotyczny dla Polaków kraj, który jest naprawdę warty odwiedzin. Choć trzeba uważać, gdyż w rejonie Bliskiego Wschodu istnieje zagrożenie terroryzmem i napadami zbrojnymi, to wycieczka do Iraku jest niezapomnianym przeżyciem. Część państwa kontrolowana przez Kurdów uznawana jest za bardziej bezpieczną dla zagranicznych turystów.

Irak - więcej informacji

Praktyczne informacje o Iraku

Irak w pigułce

Irak flaga Oficjalna nazwa: Republika Iraku (arab. العراق, trl. Al-'Irāq, trb. Al-Irak; جمهورية العراق, trb. Dżumhurijjat al-Irak, kurd. كۆماری عێراق, trl. Komarî 'Êraq, trb. Komari Erak; asyr. ܩܘܛܢܝܘܬܐ ܕܥܝܪܐܩ)

Waluta:
dinar iracki (IQD)
Język:
urzędowy: arabski, kurdyjski: język używany: arabski, kurdyjski, asyryjski, perski
Liczba ludności:
30399572
Powierzchnia:
438317 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
demokracja parlamentarna
Stolica:
Bagdad
Nr. kierunkowy:
+964
Kod ISO 3166:
IQ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry