Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Islandia

Islandia położona jest w Europie Północnej, na wyspie o tej samej nazwie oraz kilku mniejszych wyspach, m. in. na archipelagu Vestmannaeyjar. Od położonej na zachód Grenlandii Islandię oddziela Cieśnina Duńska. Kraj zajmuje ponad 103 tys. km². Stolicą Islandii jest Reykjavik. Do innych dużych miast tego kraju należą m. in.: Kópavogur, Akureyri, Garðabær, Keflavík, Selfoss i Akranes. Religią państwową jest luteranizm, którego wyznawcami jest ponad 80% Islandczyków. Katolicy stanowią około 2,4%.

Islandia jest jednym z najpóźniej zasiedlonych terenów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się tu w roku 874 – byli to norwescy wikingowie, a także celtyccy osadnicy. Kraj był niezależny przez 300 lat, do czasu gdy w XIII wieku popadł w zależność norweską, a następnie duńską. Islandia odzyskała niepodległość w 1918 roku, jednak tytularną głową państwa był król duński. W 1944 roku Islandia ogłosiła się republiką.

Najbardziej znani islandzcy artyści to Björk, zespół Sigur Rós, pisarz Gunnar Gunnarsson i reżyser Fridrik Thor Fridriksson.

Islandia nazywana jest „krajem lodu i ognia”. Duża część wyspy pokryta jest wiecznym lodem, około 11% powierzchni zajmują lodowce. Największe z nich to Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull oraz Drangajökull. Na wyspie występują także liczne wulkany (w tym wiele czynnych). Do najważniejszych należą: Hekla, kratery Eldgjá i Laki, Hvannadalshnúkur, Eyjafjallajökull, Surtsey oraz Eldfell. Poza wulkanami na obszarze Islandii występują także liczne gorące źródła i gejzery. Często energia geotermalna wykorzystywana jest do ogrzewania mieszkań. Na wyspie panuje klimat morski z dużą ilością opadów. Szczególnie na południowym i zachodnim wybrzeżu klimat jest stosunkowo ciepły. Latem dni są długie i jasne, przez światło słoneczne odbijające się od wiecznych śniegów. Zimą można obserwować zorze polarne.

Islandia jest bardzo atrakcyjnym turystycznie krajem. Szczególnie popularne są wyprawy na obserwacje wielorybów, poza koło podbiegunowe (wyspa Grímsey) i po lodowcu. Inne atrakcje to gejzery, wodospady oraz klify. Nawet małe miejscowości oferują baseny termalne. Często odwiedzany przez turystów jest Reykjavik, w którym warto zobaczyć Plac Austurvollur, gmach parlamentu Althing i kościół luterański. Jest także świetną bazą wypadową do historycznych miejsc południowo-zachodniej części kraju. Warte odwiedzenia są także miejscowości Hveragerdhi, Gulfoss i Bessastadhir, fiord Hvalfjordhur w Okręgu Borgarfjordhur, dolina Thjórsardalur, Niebieska Laguna oraz jeden z największych portów rybackich Islandii – Grindavik.

Islandia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Islandii

Islandia w pigułce

Islandia flaga Oficjalna nazwa: Republika Islandii (Lýðveldið Ísland)

Waluta:
korona islandzka (ISK)
Język:
islandzki
Liczba ludności:
320060
Powierzchnia:
103125 km2
Religie:
dominująca: luteranizm
Ustrój polityczny:
demokracja
Stolica:
Reykjavík
Nr. kierunkowy:
+354
Kod ISO 3166:
IS
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry