Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Izrael

Izrael to kraj, w którym od wieków spotykają się ze sobą aż trzy religie. Nic więc dziwnego, że podróż do tego zakątka świata wzbudza tak wiele emocji. To państwo przepełnione skarbami architektury, o największym chyba zagęszczeniu kościołów na całej kuli ziemskiej.

Izrael położony jest na kontynencie azjatyckim, nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego. Kraj ten graniczy z Libanem, Syrią, Egiptem oraz Jordanią. Powierzchnia państwa nie jest zbyt duża, ale zamieszkiwana jest przez ludność zróżnicowaną demograficznie. Największą grupę stanowią tu Żydzi, ale można tu również spotkać się z Arabami oraz z Samarytanami. Nazwa państwa wywodzi się ze Starego Testamentu i oznacza dokładnie „ten, który walczy z Bogiem”.

Wobec izraelskiej ziemi trudno pozostać obojętnym. Turystów przyciąga tu przede wszystkim Jerozolima oraz fascynujące Morze Martwe. Na dokładne poznanie tych miejsc potrzeba jednak nie dni, ale całych tygodni. W Jerozolimie swoje kroki warto skierować zwłaszcza do słynnej Ściany Płaczu, będącej resztkami dawnego muru. To właśnie tu wkłada się kartki zapisane modlitwą pomiędzy wąskie szczeliny. Sam mur został wzniesiony przez cesarza Heroda Wielkiego, w I wieku przed narodzeniem Chrystusa. Jerozolima to również Bazylika Grobu Świętego oraz liczne miejsca biblijne, z którymi styka się tu właściwie na każdym kroku.

Dużą atrakcją na terenie Izraela jest również Morze Martwe, będące najbardziej zasolonym jeziorem na całym świecie. Co więcej, wody tego zbiornika są przepełnione minerałami – szczególnie dużo jest tu magnezu oraz jodu. Nad brzegiem nie brakuje więc uzdrowisk, w których leczy się między innymi choroby skóry oraz różnego rodzaju alergie.

Turystyka religijna jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki izraelskiej. Każdego roku Jerozolimę odwiedzają setki turystów z całego świata. Regiony Izraela są dodatkowo bardzo zróżnicowane pod względem krajobrazowym, co sprawia, że miejsce to jest jeszcze bardziej fascynującym zakątkiem dla podróżników. Obok bogactwa kulturowego nie brakuje tu również zapierających dech w piersiach widoków. Niesamowitych wrażeń może nam dostarczyć chociażby podróż na Pustynię Judejską, do Doliny Jordanu czy odwiedzenie góry Tabor. Izrael to z całą pewnością jeden z najbardziej unikatowych zakątków na całej kuli ziemskiej.

Izrael - więcej informacji

Praktyczne informacje o Izraelu

Izrael w pigułce

Izrael flaga Oficjalna nazwa: Państwo Izraela (hebr. יִשְרָאֵל, Yisra’el, arab. إسرائيل, Isrā’īl)

Waluta:
nowy szekel izraelski (ILS (NIS))
Język:
hebrajski, arabski
Liczba ludności:
7653600
Powierzchnia:
22072 km2
Religie:
judaizm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Jerozolima
Nr. kierunkowy:
+972
Kod ISO 3166:
IL
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry