Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Jamajka

Jamajka jest trzecią co do wielkości wyspą leżąca na Morzu Karaibskim – na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Należy do archipelagu Wielkich Antyli. W 1494 r. została odkryta przez Kolumba i do 1655 roku znajdowała się pod panowaniem hiszpańskim. Nieco później podbili ją Anglicy, tworząc kolonię Korony Brytyjskiej, którą zarządzali przez niemal sto lat. Po okresie kolonialnym pozostały plantacje trzciny cukrowej oraz używany na równi z patos, lokalnym dialektem, język angielski.

Mimo tego, że wyspa jest ponad 30-krotnie mniejsza od Polski charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Przez rdzennych mieszkańców, Arawaków, nazwana została Xaymaca – kraina lasu i wody. Na wschodzie wyspy rozciąga się pasmo gór Blue Mountain z najwyższym ich szczytem Blue Mountain Peak 2256 m. To właśnie tutaj biją źródła ponad stu rzek, których strumienie w wapiennych skałach wyrzeźbiły liczne, malownicze jaskinie, podziemne koryta rzeczne i wąwozy. W północnej części kraju zobaczyć można największy z jamajskich wodospadów, Dunn’s River, będący jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych.
Tym co przyciąga turystów pragnących zasmakować egzotyki są białe piaszczyste plaże, na północnym wybrzeżu, osłonięte przez rafę koralową zanurzoną w lazurowej wodzie. Wybrzeże południowe i zachodnie pokryte jest przez ciemne plaże wulkaniczne, cypel wschodni z kolei, niczym nieosłonięty przed oceanicznymi falami jest poszarpany i niedostępny.

Najważniejsze regiony turystyczne na Jamajce to:
– Port Antonio, senna, rybacka wioska, dająca turystom komfort wypoczynku w wielu małych hotelikach i wyspach, była niegdyś miejscem dzikich hollywoodzkich przyjęć.
– Góry Błękitne, charakteryzujące się stromymi zboczami pokrytymi przez plantacje kawy, wiszącymi mostami i zapierającymi dech w piersi widokami.
– Kingston, stolica kraju, miasto łączące w sobie nowoczesność i historię, w którym zwiedzić można liczne muzea, m.in. to związane z postacią Boba Marleya.
– Port Royal, miasto osławione jako główny piracki port Karaibów w końcu XVII wieku.
– Ochio Rios / Runaway Bay znane przede wszystkim ze swoich wodospadów Dunn’s River, ulubionego zakątka turystów, tropikalnych parków i plantacji.
– Montego Bay, drugie co do wielkości miasto wyspy, jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych.
– Negril, miasto położone w zachodniej części wyspy, słynące na świecie ze swojej 10-cio kilometrowej plaży o śnieżnobiałym piasku.
– Black River, znajdujące się w pobliżu Great Morass. Słynne ze względu na jeden z najciekawszych wodospadów składających się z ośmiu kaskad oddzielonych basenami z wodą, w których można pływać.

Jamajka - więcej informacji

Praktyczne informacje o Jamajce

Jamajka w pigułce

Jamajka flaga Oficjalna nazwa: Jamaica (ang. Jamaica)

Waluta:
dolar jamajski (JAM)
Język:
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności:
2700000
Powierzchnia:
10991 km2
Religie:
protestantyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Kingston
Nr. kierunkowy:
+1 876
Kod ISO 3166:
JM
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry