Jamajka

Jamajka w pigułce

Flaga Jamajki
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2 700 000
Powierzchnia
10 991m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jamajki Hotele w Jamajce

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Jamajce

Zalecane szczepienia

WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
BTP – błonnica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
W – wścieklizna (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Turyści, którzy przyjeżdżają na wyspę z Afryki i Południowej Ameryki muszą być zaszczepieni przeciwko żółtej febrze.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Środek przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem. Należy unikać opalania w godzinach 10-14.00.

Choroby zakaźne
Standardy higieniczne na Jamajce są całkiem wysokie, wodę z kranu można pić bez żadnych obaw, podobnie rzecz ma się również z kostkami lodu i wodą w restauracjach.

Najczęstszą przyczyną zachorowań wśród turystów przybywających na wyspę są wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. Zarazić się także można amebozą zwaną także pełzakowicą. Pasożyty wywołujące tę chorobę odporne są na działanie chloru, również przez długi czas przetrwać mogą na owocach i warzywach. Choroba objawia się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Turyści z Europy często zapadają na wirusowe i bakteryjne choroby układu pokarmowego. By uniknąć tego typu zagrożeń wystarczy przestrzegać zasad higieny.

Inną chorobą spotykaną na Jamajce jest leptospiroza – ta choroba odzwierzęca rozwija się powoli, czasami trwa to nawet ok 4 tygodni. Do najpopularniejszych objawów należą dreszcze i wysoka gorączka. Choroba jest bardzo niebezpieczna – atakuje narządy wewnętrzne, a także układ krzepnięcia i układ nerwowy. Częstym jej powikłaniem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub niewydolność nerek. Należy unikać kontaktu z wodą z nieznanego źródła.

Kolejną groźną chorobą, na którą narażeni są turyści, jest gorączka Denga – choroba przenoszona przez komary, także w dużych aglomeracjach. Należy koniecznie zabezpieczać się przed komarami, korzystać jedynie z bezpiecznych miejsc noclegowych i nosić odzież ochronną. Mimo tego, że komary są poważnym problemem na Jamajce, nie przenoszą malarii.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na wyspie nie występują większe zagrożenia przestępczością. W większych ośrodkach miejskich istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza kradzieżami, dlatego też należy zwrócić specjalną uwagę na wartościowe rzeczy i nie pozostawiać ich bez opieki, powinno się również unikać przebywania w dzielnicach określanych jako niebezpieczne, oraz podróżowania po zmroku. Większość mieszkańców jest bardzo nietolerancyjna dla homoseksualistów.

Na terenach zamieszkałych, uczęszczanych na co dzień przez ludzi nie powinniśmy napotkać większych zagrożeń dla naszego zdrowia czy życia ze strony natury.

Insekty
Głównie komary mogące przenosić gorączkę denga. Należy koniecznie zaopatrzyć się w środki odstraszające owady.

Podróżowanie z dzieckiem
Najlepszym okresem na podróżowanie po Jamajce z dzieckiem jest okres od listopada do kwietnia. W tym czasie upał jest nieco mniejszy niż w lecie a powietrze mniej wilgotne – z północy napływają chłodniejsze powiewy wiatrów. Zdarzają się częste lecz trwający krótko ulewy, nie mają jednak większego wpływu na czas nasłonecznienia. Niebezpieczeństwo stwarzają huragany, które nawiedzają wyspę głównie od sierpnia do października.
Należy pamiętać o smarowaniu skóry dziecka kremem z wysokim filtrem, ochronie przed komarami i nie podawaniu do picia wody z kranu.

Opieka medyczna
Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia firm międzynarodowych wystawione w języku angielskim. Ubezpieczenia polskich firm nie są honorowane.
Opieka medyczna na Jamajce w dużych miastach stoi na przyzwoitym poziomie. Lekarze przeważnie mówią po angielsku, dlatego też bez żadnych problemów można się z nimi porozumieć. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej wynosi około 40 USD, a wizyty u specjalisty 60 USD.

Szpitale znajdują się w Kingston, Mandeville, Montego Bay, Ocho Rios, Port Antonio.
Polecany przez polski szpital MSZ to: The University of the West Indies Hospital.

Zgłoś błąd

Jamajka w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2700000
Powierzchnia
109912
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jamajka - więcej informacji