Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Japonia

Japonia jest państwem wyspiarskim na zachodnim Pacyfiku, na wschodnim wybrzeżu Azji. Większość kraju położona jest na czterech wyspach: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Nazywana Krajem Kwitnących Wiśni i Krajem Wschodzącego Słońca.

Dzieje Japonii sięgają kilku tysięcy lat przed naszą erą. Pierwszą stolicą tego kraju była Nara, w której znajdują się zachowane do dnia dzisiejszego najstarsze na świecie drewniane budowle buddyjskie. Największe metropolie to Tokio, Kioto, Jokohama, Sapporo, Osaka, Kobe i Fukuda.

Stolicą Japonii jest Tokio leżące na wyspie Honsiu, nad Zatoką Tokijską Oceanu Spokojnego. To jedna z najsłynniejszych metropolii na świcie. Razem z Jokohamą, Kawasami i Cibą tworzą megapolis. Jeszcze w XII wieku było niewielką osadą rybacką o nazwie Edo. Dziś to jedno z nowoczesnych miast oraz centrum życia finansowego, politycznego, edukacyjnego i kulturowego. O Tokio zwykło się mówić jako o oknie na świat.

W świadomości większości osób Japonia to gejsze, haiku, origami, manga, japońskie horrory, ogrody, sake, samuraje, sushi, sumo, symetria czy tradycja parzenia zielonej herbaty. Kraj Kwitnącej Wiśni ma także do zaoferowania turystom wiele pięknych miejsc i interesujących zabytków. W trakcie podróży po Japonii warto odwiedzić miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: jeden z największych zespołów świątyń buddyjskich Enryaku-ji, Góry Shirakami na Honsiu, dawną stolicę Heijō-kyō (Nara) oraz tamtejszy kompleks świątynny wchodzący w skład Pawilonu Wielkiego Buddy (znajduje się tam ogromny posąg Buddy Rushany), jedną z najstarszych świątyń buddyjskich Hōryū-ji, bramę chramu Itsukushima Jinja, dawną stolicę i siedzibę cesarza – Kioto oraz tamtejszą najstarszą świątynię buddyjską w Japonii Tō-ji (Świątynia Wschodnia), zen Kinkaku-ji (Świątynia Złotego Pawilonu) i buddyjską Świątynią Uspokojonego Smoka Ryōan-ji ze słynnym kamiennym ogrodem Ryōan-ji no Sekitei, kopułę bomby atomowej w Hiroshimie, grupę ośmiu gór, w którym położonych jest ponad 100 świątyń i licznych budowli – Kōya-san, kompleks chramów Nikkō Tōshō-gū w Nikkō, Park Narodowy Shiretoko, archipelach wysp wulkanicznych Ogasawara, wyspę Yakushima i tamtejszy park narodowy oraz Zamek Himeji zwany Zamkiem Białej Czapli.

Japonia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Japonii

Japonia w pigułce

Japonia flaga Oficjalna nazwa: Państwo Japonia (jap. 日本 Nihon lub Nippon)

Waluta:
jen ((en, 円) (JPY, ¥))
Język:
japoński
Liczba ludności:
127650000
Powierzchnia:
377835 km2
Religie:
buddyzm, shintō
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna o gabinetowo-parlamentarnej formie rządów
Stolica:
Tokio
Nr. kierunkowy:
+81
Kod ISO 3166:
JP
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry