Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Jemen

Jemen, a właściwie Republika Jemeńska, to jeden z krajów Półwyspu Arabskiego. Od strony północnej graniczy on z Arabią Saudyjską, od wschodniej – z Omanem, natomiast południe i zachód kraju położone są nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńską i Morzem Arabskim. Jego powierzchnia, 528 kilometrów kwadratowych, zamieszkiwana jest przez prawie 25 milionów ludzi przywiązanych do swojej kultury i tradycji, charakteryzujących się ogromną gościnnością i entuzjazmem w kontaktach z podróżnikami.

Jest to kraj, w którym przeważają wyżyny i góry, co zauważa się przede wszystkim w jego południowej części – to właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt Jemenu, Adaran, liczący 2513 m n.p.m. Północna część kraju to przede wszystkim pustynia Ar-Rab al. Chali, którą państwo to dzieli z trzema innymi krajami arabskimi – Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Omanem. Jej powierzchnia, 650 tysięcy kilometrów kwadratowych, sprawia, że jest ona największą pustynią piaskową na świecie. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia przede wszystkim przez turystów zainteresowanych niecodziennymi krajobrazami.

Stolicą Jemenu jest Sana – miasto położone niedaleko granicy z Arabią Saudyjską, liczące ponad dwa miliony mieszkańców. Stanowi ono podstawowy cel turystów oraz osób zainteresowanych tym krajem. Uważa się nawet, że jej historyczna część jest jedną z najpiękniejszych na świecie. Stare budowle, utrzymane w orientalnym stylu, często osadzone na skałach, dodają miastu niepowtarzalnego uroku.

Jemen na pewno podbije serca podróżników spragnionych ucieczki przed komercją i miejscami typowo turystycznymi. Jest to jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów świata, jednak posiada on nawet więcej atrakcji niż te, które stanowią turystyczne punkty docelowe. Chociaż turysta będzie wzbudzał zainteresowanie lokalnych mieszkańców, na pewno zostanie on obdarowany przez nich ciepłem i życzliwością. To jeden z tych krajów, w których można poczuć się jak w innym, zdecydowanie lepszym świecie.

Jemen - więcej informacji

Praktyczne informacje o Jemenie

Jemen w pigułce

Jemen flaga Oficjalna nazwa: Republika Jemeńska (اليمن, Al-Jaman; Republika Jemeńska, الجمهوريّة اليمنية Al-Dżumhurijja al-Jamanijja)

Waluta:
rial jemeński (YER)
Język:
arabski
Liczba ludności:
24771809
Powierzchnia:
527968 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Sana
Nr. kierunkowy:
+967
Kod ISO 3166:
YE
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry