Kambodża

Kambodża w pigułce

Flaga Kambodży
Oficjalna nazwa Królestwo Kambodży (Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa)
Stolica
Phnom Penh
Waluta
riel (KHR)
Język
khmerski
Liczba ludności
13 388 910
Powierzchnia
181 040m2
Religia
Buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kambodży Hotele w Kambodży

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kambodży

Zalecane szczepienia

WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane)
BTP – błonnica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
W – wścieklizna (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Mimo, że w Kambodży nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) wymagane jest okazanie udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jeżeli przed przyjazdem do Kambodży odbywaliśmy podróż w miejsca, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zalecane jest podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania

Środek przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.

Przed wyjazdem w rejon endemicznego występowania malarii zalecana jest wizyta u lekarza w celu uzyskania porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej:
-przepisanie recepty na lek przeciwmalaryczny: atovaquone/proguanil, doxycyclinum lub mefloquine,
-zastosowanie indywidualnych środków ochrony osobistej: moskitiera, repelenty (z zawartością 30-50% DEET – N,N-diethyl-meta-toluamide),
-właściwe noszenie ubrania (długie nogawki i rękawy),
-unikanie przebywania w terenie w okresie największej aktywności komarów, tj. od zmierzchu do świtu,
-stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.

Choroby zakaźne

Malaria. Rejony występowania: na terenie całego kraju. Ryzyko zarażenia nie występuje w stolicy kraju, wokół jeziora Tonle Sap, Phnom Penh oraz w najbardziej popularnym miejscu – kompleksie świątynnym Angkor Wat.

Na terenach tzw. głębokiej prowincji może występować prawdopodobieństwo zachorowania na jedną z chorób tropikalnych. Na terenie całego kraju grozi zakażenie amebą, dengą i AIDS. Możliwe jest również zarażenie mniej dokuczliwymi pasożytami przewodu pokarmowego, bądź grzybicą skóry.

Niedopuszczalne jest picie nieprzegotowanej wody. Surowe owoce i warzywa należy przed spożyciem starannie umyć i obrać a najlepiej polać wrzątkiem.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Istnieje duże zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w miastach i miejscach odwiedzanych przez turystów (przede wszystkim kradzieże). Zdarzają się przypadki napadów z bronią w ręku i rabunki. Nocą należy unikać podróżowania oraz przebywania w dzielnicach podmiejskich.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia mogą być węże i pijawki, które są jadowite.

Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami Khmerzy nie podają ręki kobietom. Ze względu na odmienność kulturową należy unikać dotykania głowy (także dziecka), gest ten uznawany jest za obraźliwy i uwłaczający godności człowieka.

Insekty

Komary mogące przenosić malarię.

Podróżowanie z dzieckiem

Duże ryzyko dla podróżujących dzieci stanowi możliwość zachorowania na malarię, z tego powodu zawsze należy poważnie rozważyć podróże z małymi turystami na tereny, na których choroba ta występuje powszechnie.

Inne zagrożenie, ze względu na odmienną florę bakteryjną, stanowią biegunki i wymioty, prowadzące do szybkiego — nawet w ciągu kilku godzin — odwodnienia organizmu. Jego konsekwencje dla zdrowia mogą być poważne, dlatego jeżeli podczas podróży nie ma możliwości zasięgnięcia porady lekarza, należy dbać o uzupełnianie płynów, podając dziecku do picia np. wodę mineralną niegazowaną.

Opieka medyczna

W Kambodży nie obowiązuje państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna przede wszystkim w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, waha się pomiędzy 15 a 40 USD. Mniej więcej na takiej wysokości kształtuje się także dobowy pobyt w miejscowym szpitalu, pacjent dodatkowo obciążany jest kosztami lekarstw, środków opatrunkowych oraz wyżywienia. Transport do szpitala organizowany jest tylko przez prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi problemami zdrowotnymi korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku, Singapurze, Ho Chi Minh City.

Zgłoś błąd

Kambodża w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Królestwo Kambodży (Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa)
Stolica
Phnom Penh
Waluta
riel (KHR)
Język
khmerski
Liczba ludności
13388910
Powierzchnia
1810402
Religia
Buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Kambodża - więcej informacji