Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Kanadzie

Komunikacja

Wielkie kanadyjskie metropolie mają bardzo dobrze funkcjonującą komunikację. Na terenie dzielnic można poruszać się metrem lub autobusami, które są głównym środkiem lokomocji na terenie kraju. Główną przewoźnikiem jest Greyhound Kanada. Wyruszając poza strefę miejską należy najpierw dokładnie sprawdzić, który ze środków komunikacji będzie dla nas najlepszą opcją. Ze względu na ogromne przestrzenie i ukształtowanie terenu kanadyjski transport nie jest najlepiej rozwinięty. Można też na miejscu wynająć lub zakupić auto i to nim przemierzać Kanadę.

Środki lokomocji na terenie Kanady:

Autobus – zdecydowanie najtańsza opcja podróżowania po kraju choć koszty podróży są i tak dość wysokie ze względu na duże odległości oraz fakt, że określoną trasę obsługuje tylko jeden przewoźnik. Głównym przewoźnikiem jest wspomniany wcześniej Greyhound Kanada. Kursuje on tzw. szosą transkanadyjską z Vancouver do Toronto. Inni przewoźnicy w kraju to: Autocar Begin, Symphony Charter Bus, Coach Kanada, Orlean Express, Acadian.

Pociąg – ogromne przestrzenie i ukształtowanie terenu sprawia, że transport kolejowy w Kanadzie nie jest najlepiej rozwinięty. Pociągi nie kursują często, do tego nie zawsze są punktualne, jednak standard podróży i bezpieczeństwo są duże. Ponadto ceny są wysokie. Przykładowo, cena za podróż z Vancouver do Toronto to koszt 400-600 CAD. Do głównych przewoźników należy VIA Rail oferujący kursy dalekobieżne (jest to ważna informacja dla osób, które chcą przemierzyć wschodnią i zachodnią część Kanady).

Samolot – zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja przemieszczania się po kraju. Z drugiej strony koszty podróży przy wybraniu samolotu na środek komunikacji są największe. Kanadyjska sieć lotnik jest dobrze rozwinięta. Głównym przewoźnikiem jest Air Canada. Warto zaznaczyć, że przy zwiedzaniu północnej części Kanady jest to tak naprawdę jedyny środek komunikacji ze względu na bardzo słabo rozwiniętą tam sieć dróg i linii kolejowych.

Prom – polecany jako środek transportu (obok autobusów i pociągów) na terenie Vancouver. Przy pokonywaniu niewielkich odległości nie obciąży naszych kieszeni.

Samochód – jeśli nie jesteśmy ograniczeni wydatkami na paliwo jest to zdecydowanie jeden z najlepszych środków komunikacji w Kanadzie. Jest to też stosunkowo tani sposób podróżowania, kiedy wynajmujemy samochód w kilka osób. Do tego nie ogranicza nas do ścisłego trzymania się i podporządkowania pod rozkłady jazdy autobusów czy pociągów. Ponadto można podziwiać piękne widoki, z których słynie kraj. Należy także pamiętać, że z polskim prawem jazdy możemy poruszać się po kanadyjskich drogach przez trzy miesiące. Kiedy przekroczymy ten okres należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. W Kanadzie podczas jazdy samochodem (w kabinie) nie można mieć otwartych napojów alkoholowych.

Autostop – podróżowanie autostopem po Kanadzie jest legalne. Jest szczególnie popularny wśród osób młodych /studentów.

Kanada - więcej informacji

Praktyczne informacje o Kanadzie

Kanada w pigułce

Kanada flaga Oficjalna nazwa: Canada (ang. i fr. Canada)

Waluta:
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język:
angielski, francuski
Liczba ludności:
34300000
Powierzchnia:
9976140 km2
Religie:
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Ottawa
Nr. kierunkowy:
+1
Kod ISO 3166:
CA
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry