Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Kanadzie

Zdrowie & Bezpieczeństwo

Szczepienia
Osoby przyjeżdżające do Kanady nie muszą poddawać się żadnym szczepieniom, jedynie niektóre z nich są zalecane.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.
Wybierając się w teren górzysty należy zaopatrzyć się w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne

Gruźlica – w Kanadzie w ostatnich latach obserwuje się każdego roku ok. 1600 nowych przypadków tej choroby. Ma to związek z coraz popularniejszymi podróżami międzynarodowymi i przybywaniem do kraju imigrantów, z krajów, w których choroba wciąż nie jest pod kontrolą. Do symptomów należą: kaszel, krwawe plwociny, bóle w klatce piersiowej, brak apetytu, spadek wagi, duże zmęczenie i pocenie się. W przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na terytorium Kanady nie ma większych zagrożeń i niebezpieczeństw. Bezpieczeństwo należy zachować w biedniejszych dzielnicach, szczególnie w biednej dzielnicy Vancouver, gdzie jest bardzo duża liczba bezdomnych. Najlepiej w tym regionie nie poruszać się po zmroku.

Insekty
Do najpopularniejszych insektów należą czarna mucha i komary. Szczególnie uciążliwe mogą być podczas pobytu nad wodą i w północnej części kraju. Dwa tygodnie przez podróżą warto brać witaminę B, która powoduje zmniejszenie ukąszeń komarów. Należy także stosować repelenty i moskitiery.

Podróżowanie z dziećmi
Osoby poniżej 18 roku podróżujące samodzielnie po terytorium Kanady powinny posiadać odpis zupełny aktu urodzenia i pisemną zgodę na podróż rodziców lub opiekunów prawnych. Oba dokumenty powinny być przetłumaczone na jeden z oficjalnych języków Kanady: angielski lub francuski. Przy przekraczaniu granicy osoby poniżej 18 roku życia są proszone o podanie nazwiska osoby pełnoletniej, która będzie ich opiekunem podczas pobytu na terytorium Kanady.
W przypadku, kiedy tylko jedno z rodziców podróżuje z dzieckiem, które nie ukończyło 18 roku życia wymagane jest posiadanie odpisu zupełnego aktu urodzenia i pisemna zgoda drugiego z rodziców lub drugiego opiekuna prawnego. Dokumenty należy przetłumaczyć na jeden z dwóch oficjalnych kanadyjskich języków urzędowych: angielski lub francuski.

W razie choroby
Wybierając się do Kanady warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie zdrowotne ze względu na to, że koszty pobytu w szpitalu oraz opieka medyczna są bardzo wysokie. Należy także wziąć pod uwagę typ naszego wyjazdu. Jeśli w planach mamy uprawianie różnego rodzaju sportów ekstremalnych należy wykupić specjalne ubezpieczenie, ponieważ zwykłe ubezpieczanie zdrowotne może nie pokryć kosztów ew. leczenia.
W razie potrzeby można udać się do lekarza. Standardowa wizyta to koszt 40-80 CAD. Doba w szpitalu bez badań i zabiegów to koszt 200 CAD. Natomiast z wliczoną opieką medyczną to już ok. 1500-2000 CAD. Równie wysokie są wizyty u stomatologa. Za założenie plomby lub usunięcie zęba zapłacimy ok. 60-200 CAD. Warto więc przez wyjazdem zrobić profilaktyczne badania.

Kanada - więcej informacji

Praktyczne informacje o Kanadzie

Kanada w pigułce

Kanada flaga Oficjalna nazwa: Canada (ang. i fr. Canada)

Waluta:
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język:
angielski, francuski
Liczba ludności:
34300000
Powierzchnia:
9976140 km2
Religie:
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Ottawa
Nr. kierunkowy:
+1
Kod ISO 3166:
CA
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry