Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Katar

Katar to kraj położony w południowo – zachodniej części Azji. Znajduje się na półwyspie Katar, będącym częścią Półwyspu Arabskiego, a także nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.

Jest to najbogatszy kraj na świecie w przeliczeniu PKB na jednego mieszkańca. Dzięki bogatym zasobom ropy naftowej, paliwo jest w tym kraju tańsze od wody. Jest to kraj w głównej mierze nizinny, a na większości jego obszaru rozciągają się piaszczyste pustynie. Klimat Kataru jest niezwykle suchy i gorący, z niskimi opadami deszczu, co wpływa na fakt, że nie znajdują się w nim żadne wody śródlądowe.

Historia kraju związana jest z arabskimi osadnikami, którzy na początku zamieszkiwali jedynie wybrzeże dzisiejszego Kataru. Przez pewien okres był on częścią kalifatu arabsko-muzułmańskiego, a następnie włączono go w skład państwa karmatów. W XIX i XX wieku kraj znalazł się najpierw pod okupacją turecką, a następnie brytyjską. W roku 1971 uzyskał niepodległość. Do 1939 roku, kiedy to odkryto na jego terenie ogromne złoża gazu i ropy naftowej, Katar był jednym z najbiedniejszych krajów regionu. Dziś jest największym eksporterem gazu ziemnego oraz najbogatszym krajem świata, który w roku 2022 zorganizuje piłkarskie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Głównymi atrakcjami Kataru są: Ad – Dauha, stolica Kataru, w której koniecznie warto zobaczyć muzeum sztuki islamu, liczne meczety oraz targ arabski. Ponadto warto zobaczyć Dhal Al Misfir, pustynne róże, pustynne wydmy, rezerwat Al Dakhira, Ras Abrouq, Bir Zekreet.

Katar - więcej informacji

Praktyczne informacje o Katarze

Katar w pigułce

Katar flaga Oficjalna nazwa: Państwo Katar (Katar: قطر Państwo Katar: دولة قطر)

Waluta:
rial katarski (QAR)
Język:
arabski
Liczba ludności:
1951591
Powierzchnia:
11437 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
monarchia absolutna
Stolica:
Ad-Dauha
Nr. kierunkowy:
+974
Kod ISO 3166:
QA
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry