Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Kirgistan

Kirgistan to państwo w Azji Środkowej graniczące z Chinami, Uzbekistanem, Kazachstanem oraz Tadżykistanem. Ponad 90% terenu państwa to góry. Najwyższy jest Szczyt Zwycięstwa w łańcuchu górskim Tienszan, który wznosi się na wysokość 7439 metrów n.p.m. W tych samych górach znajduje się także największe jezioro w kraju Issyk-kul. Jest to również drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie. W Kirgistanie panuje klimat kontynentalny suchy, a wysoko położone obszary górskie pokryte są wieczną zmarzliną.
Kirgistan to bogactwo naturalnych krajobrazów, przepięknych gór i jeziora Issyk-kul. To właśnie dla tych widoków oraz górskich, często wyczerpujących wędrówek turyści przyjeżdżają tutaj coraz chętniej. Nad jeziorem można wylegiwać się na piaszczystej plaży, jednak jest ona dość tłumnie odwiedzana przez turystów. Lepiej wybrać się na plażę żwirową, gdzie można w ciszy i spokoju odpocząć na łonie natury.
Niewątpliwą atrakcją w Kirgistanie jest przejażdżka na koniu czy też wielbłądzie. Jest to doskonała odskocznia od pieszych wędrówek, a przy tym wcale nie tak droga.
Największym miastem Kirgistanu, a zarazem jego stolicą jest Biszkek położony w Kotlinie Czujskiej u podnóża Gór Kirgiskich. Nie jest to miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi, jednakże warto jest zwiedzić tutaj Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historyczne. Ze zgromadzonych tam eksponatów można wiele dowiedzieć się o historii kraju. Drugim co do wielkości miastem kraju jest Osz położone w południowej części Kotliny Fergańskiej w dolinie rzeki Akbura. Tutaj warte obejrzenia są eksponaty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym, tym bardziej, iż jest ono usytuowane w jaskini, a nie w zwykłym budynku. W Osh znajduje się również Góra Sulajaman-Too będąca niewątpliwie atrakcją miasta, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak głosi legenda, kobiety, które nie mogły zajść w ciążę wybierały się na tę górę na kilka dni modlitwy i dotykania specjalnego kamienia. Miało to pomóc im w zajściu w ciążę i urodzeniu upragnionego potomstwa.

Kirgistan - więcej informacji

Praktyczne informacje o Kirgistanie

Kirgistan w pigułce

Kirgistan flaga Oficjalna nazwa: Republika Kirgiska (Кыргызстан, Кыргыз Республикасы)

Waluta:
som (KGS)
Język:
kirgiski, rosyjski
Liczba ludności:
5357000
Powierzchnia:
198500 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Biszkek
Nr. kierunkowy:
+996
Kod ISO 3166:
KG
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry