Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Kirgistanie

Kirgistan Ceny & Pieniądze

Waluta
Walutą Kirgistanu jest som. Równowartość 1 zł stanowi 13 somów.
Można płacić w dolarach amerykańskich lub euro.
W stolicy kraju znajduje się wiele kantorów, w których bez problemu można wymienić walutę na dolary lub euro. Można również skorzystać z wymiany na ulicy, ale korzystniejszy przelicznik jest w kantorach.

Ceny produktów
W Kirgistanie ceny produktów spożywczych są nieco niższe, niż w Polsce. Natomiast znacznie tańsze są papierosy i wysoko procentowy alkohol. Prywatną kwaterę można wynająć już za 5-10 USD. Owoce są stosunkowo tanie. Przy każdym zakupie towaru lub też usługi należy się targować, aby uzyskać lepszą cenę.

Bankomaty
Bankomaty są ogólnodostępne praktycznie we wszystkich większych centrach handlowych w stolicy Kirgistanu. Poza stolicą korzystanie z bankomatu również nie powinno przysporzyć problemu, niestety większość bankomatów obsługuję karty VISA natomiast nie wszystkie obsługują karty MASTERCARDnie.
W Osh i Biszkeku znajdują się również bankomaty, które akceptują polskie karty. Wówczas można wypłacić somy lub też dolary.

Karty kredytowe
Zapłatę za usługi lub towary należy uiścić w formie gotówkowej. Kilka największych marketów w stolicy oferuje możliwość płatności kartami kredytowymi, ale są to nieliczne przypadki. Ponadto, wówczas należy okazać swój paszport, a i tak sporo jest problemów z taką transakcją.

Podatki
Restrykcje celne są na standardowym poziomie. Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu pieniędzy, jednakże jeśli kwota ich jest wyższa przy wyjeździe, wówczas należy udokumentować źródło ich pochodzenia.

Co warto kupić?
Najlepszym miejscem na zakup pamiątek z Kirgistanu jest Biszkek. Tam znajduje się Osz Bazar, a ceny są znacznie niższe, niż w sklepach w mieście. Największym zainteresowaniem cieszy się lokalne rękodzieło, torebki, ubrania i obuwie. Można także pokusić się na zakup typowej kirgiskiej czapki.

Kirgistan - więcej informacji

Praktyczne informacje o Kirgistanie

Kirgistan w pigułce

Kirgistan flaga Oficjalna nazwa: Republika Kirgiska (Кыргызстан, Кыргыз Республикасы)

Waluta:
som (KGS)
Język:
kirgiski, rosyjski
Liczba ludności:
5357000
Powierzchnia:
198500 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Biszkek
Nr. kierunkowy:
+996
Kod ISO 3166:
KG

planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry