Kolumbia

Kolumbia w pigułce

Flaga Kolumbii
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45 730 834
Powierzchnia
1 139 825m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kolumbii Hotele w Kolumbii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kolumbii

Zalecane szczepienia:
Przed wyjazdem do Kolumbii nie są potrzebne żadne obowiązkowe szczepienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujemy odwiedzić tropikalne regiony tego kraju (przede wszystkim departament Amazonas) – wtedy konieczne będzie szczepienie przeciwko żółtej febrze. Aby było ono skuteczne, musi być wykonane na dziesięć dni przed podróżą. Jak w przypadku wyjazdu do każdego tropikalnego kraju, zalecamy jednak szczepić się przeciwko żółtaczce A i B i tężcowi. Jeśli planujemy przebywanie poza miastami, przydatne będzie również szczepienie przeciwko wściekliźnie: na wypadek ugryzienia przez dzikie zwierzę.

Lekarstwa do zabrania:
Wszyscy turyści mają możliwość korzystania z opieki medycznej na terytorium Kolumbii odpłatnie. Koszty nie odbiegają zbytnio od tych, które ponosimy w Polsce, a oferowana opieka jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Leki dostępne są w aptekach oraz specjalnie przeznaczonych w tym celu, stoiskach w sklepach spożywczych. Sugerowane jest wzięcie ze sobą podstawowej apteczki. Pamiętajmy, że płyny w pojemnikach powyżej 100 mililitrów nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym.

Choroby zakaźne:

Choroby, jakie mogą nas dotknąć na miejscu, to przede wynikające ze zmiany klimatu choroby tropikalne, na jakie nie jesteśmy odporni: żółta febra, żółtaczka i inne. Jeśli się od nich szczepiliśmy, nie powinniśmy w związku z tym czuć większego zagrożenia. Szczególnie narażeni jesteśmy na obszarach tropikalnych, natomiast w górach mogą nas spotkać dolegliwości związane z dużą wysokością, objawiające się bólami i zawrotami głowy. Nie należy również przyjmować jedzenia oraz napojów z nieznanego źródła. Unikajmy bezdomnych zwierząt.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa:

Niestety Kolumbia nie należy do bezpiecznych państw i trzeba o tym koniecznie pamiętać w trakcie pobytu. Powszechny stereotyp o tym kraju, jaki mimo dość skutecznych wysiłków władz się nie zmienia, mówi, że jest to centrum światowej produkcji i handlu narkotykami. Pod tym względem są szczególnie niebezpieczne następujące regiony: Antioquia (rejon Urabá), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. W wielu z nich faktyczną władzę sprawuje mafia narkotykowa, w innych ma ona duże wpływy.

Największe miasta (takiej, jak Bogota i Cartagena) są bezpieczniejsze, ale panuje w nich duża przestępczość pospolita. Powinniśmy unikać chodzenia po zmroku i korzystać z głównych ulic miasta. Lepiej nie mieć przy sobie kart kredytowych, a wyłącznie niewielki zapas gotówki. Również wartościową biżuterię lepiej będzie zostawić w hotelu. Najczęstszymi rewirami działania kieszonkowców są komunikacja miejska, galerie handlowe i inne zatłoczone miejsca.

Paradoksalnie należy uważać na nieumundurowane służby państwowe. Często, przede wszystkim w zabytkowych centrach dużych miast, przestępcy podszywają się pod walczące z mafią narkotykową funkcjonariuszy i w ten sposób chcą okraść naiwnych turystów.

Insekty:
Klimat Kolumbii na obszarach górskich oraz w strefie podzwrotnikowej nie różni się bardzo od polskiego: temperatury są nieco wyższe. Jednak jeśli zdecydujemy się na podróż do Amazonii, dokuczać mogą nam insekty. Niezbędne okażą się środki do ich zwalczania, głównie specjalistyczne gatunki mydeł, które chronią przed ukąszeniami, jak np. mydełko „Nopikex”. Możemy dostać je już w Kolumbii. Wybierając się w rejony tropikalne, zabierzmy ze sobą raczej jasne ubrania (nie przyciągają tak owadów) oraz unikajmy wszelkiego rodzaju perfum i pachnących produktów do ciała. Nie zapominaj o wysokich butach. Podczas spacerów okażą się niezastąpione.

Podróżowanie z dzieckiem:
Przed wyjazdem warto zadbać o szczepienie przeciwko żółtej febrze dla naszego dziecka. Nie jest ono obowiązkowe, ale jak wiadomo, w szczególności małe pociechy są bardzo podatne na choroby.
Nie zapomnijmy również o zabraniu kremu z wysokim filtrem. Kolumbijskie słońce jest bardzo mocne, a skóra malucha delikatna. Zadbajmy zatem o zmniejszenie ryzyka poparzenia.

W razie choroby:
Obcokrajowcy mają możliwość skorzystania z płatnych usług medycznych w Kolumbii. Ceny standardowych usług są w przeliczeniu zbliżone do polskich. Apteki w dużych miastach nierzadko są czynne całą dobę, podstawowe leki kupimy również w zwykłych sklepach. Ale uwaga: na prowincji dostęp do usług aptecznych może być ograniczony. Wybierając się w podróż nie musimy ubezpieczać się od nieszczęśliwych wypadków, ponieważ taka polisa nie jest uznawana w kraju Ameryki Łacińskiej. Istnieje jednak możliwość wykupienia jej już na miejscu.

Zgłoś błąd

Kolumbia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45730834
Powierzchnia
11398252
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Kolumbia - więcej informacji