Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Liban

Liban, Republika Libańska, jest państwem położonym w zachodniej Azji, nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Syrią i Izraelem. Stolicą państwa jest Bejrut, a inne ważne miasta to Trypolis, Zahla, Sydon, Baalbek, Tyr. Liban zamieszkują głównie Libańczycy, a ponadto Palestyńczycy, Syryjczycy i Kurdowie. Dominującą religią jest Islam, na drugim miejscu Chrześcijaństwo. Państwowe stanowiska obsadza się w Libanie według wyznania: prezydent – chrześcijanin maronita, premier – muzułmanin sunnita, przewodniczący parlamentu – muzułmanin szyita.

Na początku lat 90. zakończyła się wieloletnia wojna domowa. Od tego czasu Liban efektywnie odbudowuje suwerenność kraju. Kilkakrotnie przeprowadzono wybory, osłabiono milicję i rozszerzono władzę centralnego rządu na dwie trzecie kraju. Mimo to, w dalszym ciągu zagraniczne siły zbrojne okupują terytorium Libanu.

Powierzchnia Libanu to w większości tereny górzyste. Równolegle do wybrzeży ciągną się dwa pasma górskie: Liban i Antyliban (najwyższym szczytem jest Kurnat as-Sauda – 3083 m n.p.m.). Klimat występujący w Libanie jest podzwrotnikowy śródziemnomorski. Średnia temperatura na wybrzeżu to w styczniu 13 °C, a w lipcu 28 °C. Od czerwca do września panuje pora sucha. Roślinność jest raczej uboga – zarośla makchia, stepy, łąki górskie. Na niewielkich terenach leśnych występują pozostałości słynnych lasów cedrowych. Do najważniejszych zabytków Libanu należą liczne ruiny z czasów fenickich i ruiny starożytnego miasta Baalbek.

Liban - więcej informacji

Praktyczne informacje o Libanie

Liban w pigułce

Liban flaga Oficjalna nazwa: Republika Libańska (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska)

Waluta:
funt libański (LBP)
Język:
arabski
Liczba ludności:
3925502
Powierzchnia:
10452 km2
Religie:
dominujące: islam (59,7%), chrześcijaństwo (39%)
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Bejrut
Nr. kierunkowy:
+961
Kod ISO 3166:
LB
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry