Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Libia

Libia – oficjalnie Libijska Republika Ludowa to kraj położony w północnej części Afryki, nad Morzem Śródziemnym (zatoka Wielka Syrta). Wśród państw sąsiadujących z Libią wymienia się: Egipt, Sudan, Czad, Niger, Algierię oraz Tunezję. Całkowita powierzchnia terytorium wynosi 1 759 540 km², co sytuuje Libię na 17 miejscu na świecie, pod względem wielkości. Stolicą Libii jest miasto Trypolis. W przeszłości państwo podzielone było na 13 regionów, które nosiły nazwę ’muhafazy’, obecnie natomiast obszar składa się z 22 gmin (od roku 2003).
Większość powierzchni Libii zajmują pustynie i półpustynie (np. Pustynia Libijska i Sahara), na których znaleźć można oazy. Występują tam bardzo wysokie temperatury, panuje suchy klimat zwrotnikowy, który cechuje się rzadkimi opadami. Z tego względu w Libii nie ma stałych rzek. W latach 20. XX wieku, na terenie Libii zanotowano temperaturę wynoszącą prawie 58 stopni Celsjusza, uznawaną za najwyższą temperaturę na Ziemi.
Do grup etnicznych, które zamieszkują obszar Libijskiej Republiki Ludowej zalicza się: Arabów (ponad 85%), Berberów (ok. 10%) oraz mniejszości Turków, Maltańczyków, Greków, Indusów, Tunezyjczyków czy Pakistańczyków. Przy granicy z Czadem i Nigerem żyją koczownicze murzyńskie plemiona Tubu. W Libii dominuje islam – libijscy muzułmanie to głównie sunnici. Istnieją również niewielkie wspólnoty chrześcijan (katolicy, protestanci), świadków Jehowy, buddystów i Żydów.
Trypolis to stolica i główny ośrodek gospodarczy Libii, która rozwinęła kilka gałęzi przemysłu: spożywczy, metalowy, włókienniczy, meblarski czy poligraficzny. Główny dochód państwo czerpie natomiast z eksportu ropy naftowej, która jest towarem cenionym i pożądanym na całym świecie.
Libia to kraj, do którego co roku jeżdżą rzesze turystów spragnionych pięknej pogody i gorącego słońca. Będąc w tym afrykańskim kraju można również skosztować egzotycznej kuchni, zobaczyć niesamowite zabytki (m.in. ryty i malowidła skalne, na których uwiecznione są sceny z polowań na dzikie zwierzęta; fragmenty budowli greckich i rzymskich oraz pozostałości po licznych meczetach muzułmańskich). Wycieczka w ten rejon świata będzie z pewnością niezapomnianą przygodą.

Libia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Libii

Libia w pigułce

Libia flaga Oficjalna nazwa: Państwo Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija)

Waluta:
dinar libijski (LYD)
Język:
urzędowy: arabski; język używany: arabski, języki berberyjskie
Liczba ludności:
6310434
Powierzchnia:
1759540 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Trypolis
Nr. kierunkowy:
+218
Kod ISO 3166:
LY
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry