Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Łotwa

Łotwa jest stosunkowo młodym krajem na mapie Europy, ponieważ swą pierwszą kilkunastoletnią niepodległość uzyskała dopiero po I wojnie światowej, a na stałe zagościła na mapach dopiero od roku 1991. Obecnie jest to jeden z Krajów Bałtyckich, członek Unii Europejskiej oraz NATO.

Z punktu historycznego przez kilkaset lat Łotwa znajdowała się pod silnymi wpływami niemieckimi. Do dnia dzisiejszego można podziwiać, zwłaszcza w Rydze wiele zabytków typowych dla niemieckiej kultury. W wyniku włączenia Łotwy do ZSRR oraz późniejszych zmian ustrojowych, w tym kraju ponad ¼ ludności stanowią Rosjanie, co jest często powodem do wielu sporów politycznych na linii Ryga – Moskwa.

Dziś Łotwa, która uporała się z poważnymi skutkami kryzysu, stanowi jeden z najlepiej rozwijających się krajów w Europie. Ponad 70 procent ludności zamieszkuje miasta, a w samej Rydze mieszka blisko 750 tysięcy mieszkańców, co stanowi aż 37 procent ogólnej ludności kraju!

Ze względu na ukształtowanie terenu, Łotwa należy do krajów nizinnych. Ponad połowa kraju znajduje się poniżej 100 m n.p.m., a tylko kilka procent powyżej 200 m n.p.m, zaś najwyższym szczytem jest Gaizinkalns (312 m n.p.m.). Łotwa staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, zwłaszcza z powodu linii brzegowej oraz pięknych nadbałtyckich plaż. Najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym jest Jurmała. Inną sporą atrakcję stanowi Park Narodowy Gauja, wewnątrz którego można podziwiać między innymi zabytkowe zamki, jaskinie, oraz liczne jeziora. Ogólnie w całym kraju znajduje się ponad 5 tysięcy jezior polodowcowych, które stanowią idealne miejsce dla miłośników żeglugi i wędkarstwa. Będąc na Łotwie koniecznie warto zwiedzić takie miejsca, jak: Ryga, pałac Pilsrundale, Jelgawa, Dolina Dźwiny, Park Krajobrazów Leśnych Tervete, Pojezierze Łatgalskie, Dolina rzeki Salaca.

Łotwa - więcej informacji

Praktyczne informacje o Łotwie

Łotwa w pigułce

Łotwa flaga Oficjalna nazwa: Republika Łotewska (Latvija, Latvijas Republika)

Waluta:
1 łat = 100 santimów (LVL)
Język:
urzędowy: łotewski, język używany: łotewski, rosyjski
Liczba ludności:
2028200
Powierzchnia:
64589 km2
Religie:
dominująca: luteranizm
Ustrój polityczny:
republika parlamentarna
Stolica:
Ryga
Nr. kierunkowy:
+371
Kod ISO 3166:
LV
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry