Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Mali

Mali leży w północno – zachodniej części Afryki. Jego północną część zajmuje Sahara. Jest ona bardzo słabo zaludniona. Większość osadnictwa skupiona jest w południowych rejonach kraju nawadnianych przez Niger i jego dopływy. Mali zaliczane jest do najbiedniejszych państw świata. Dodatkowo w ostatnich latach jest tu także bardzo niebezpiecznie ze względu na trwającą wojnę domową, która rozpoczęła się w wyniku powstania jakie na północy kraju wzniecili Tuaregowie.

Mali, podobnie jak inne państwa tego regionu powstało w wyniku procesów dekolonizacyjnych. Wciąż jednak widoczne są tu znaczące wpływy dawnej metropolii czyli Paryża. Dało się to szczególnie dobrze zauważyć podczas trwającego konfliktu. W styczniu 2013 roku Francja wysłała do Mali swoje wojska, które wspomagały siły rządowe w walce z rebeliantami. Obecnie regularne wojsko jest stopniowo wycofywane i ma być zastąpione siłami stabilizacyjnymi.

Jeszcze przed wybuchem otwartej wojny Mali nie było najbezpieczniejszym miejscem dla turystów. Na północy kraju zdarzały się porwania dla okupu, miały miejsce także większe i mniejsze incydenty zbrojne.
Osoby, które po zakończeniu konfliktu i unormowaniu sytuacji zechcą odwiedzić Mali powinny pamiętać, że kraj ten dysponuje bardzo słabą infrastrukturą turystyczną. Wyjazdy tu odradzane są mniej doświadczonym podróżnikom. Najlepszym sposobem na uprawianie turystyki w Mali jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji, które znają sytuację na miejscu oraz posiadają odpowiednie wyposażenie. Przemierzanie kraju na własną rękę może być bardzo niebezpieczne.

Ruch turystyczny w Mali skupiał się do czasów konfliktu w trzech głównych punktach. W dwóch z nich, Timbuktu i Dżenne zobaczyć można unikalne zespoły budowli w stylu sahelskim. Są to meczety oraz stara zabudowa powstałe z suszonych cegieł i oblepiane gliną. Jest to styl budownictwa charakterystyczny dla krajów zachodniej Sahary. Unikalne obiekty wpisane w 1988 roku na Listę UNESCO ulegają w ostatnim czasie znacznym zniszczeniom w wyniku toczącego się konfliktu. Oprócz sahelskiego budownictwa celem turystów przybywających do Mali jest Kraj Dogonów. Ten lud zamieszkujący uskok skalny Bandiagara zachował swoje archaiczne zwyczaje i sposób budownictwa. Cały Kraj Dogonów, jako przykład połączenia środowiska przyrodniczego z unikalnym systemem społecznym został w 1989 roku wpisany na Listę UNESCO. Bazą wypadową do zwiedzania wyżej opisanych miejsc jest położone w środkowej części Mali Mopti. Odwiedzający je turyści znajdą tu między innymi jeden z największych w kraju targów o nazwie Suguni.

Mali jest krajem słabo poznanym przez turystów, a przez to przyciągającym nowością i oryginalnością. Jednak do czasu unormowania się sytuacji politycznej i wojskowej należy marzenia o jego odwiedzeniu odłożyć na półkę.

Mali - więcej informacji

Praktyczne informacje o Mali

Mali w pigułce

Mali flaga Oficjalna nazwa: Republika Mali (République du Mali)

Waluta:
frank CFA (XOF)
Język:
francuski
Liczba ludności:
13277905
Powierzchnia:
1240192 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Bamako
Nr. kierunkowy:
+223
Kod ISO 3166:
ML
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry