Mali

Mali w pigułce

Flaga Mali
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13 277 905
Powierzchnia
1 240 192m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Mali Hotele w Mali

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Mali

Zalecane szczepienia
Mali jest krajem, w którym należy liczyć się z wysokim ryzykiem epidemiologicznym. W związku z tym przy wjeździe do niego wymagane i zalecane są różne szczepienia ochronne. Obowiązkowo należy zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Fakt szczepienia musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce zdrowia. Ponadto zaleca się następujące szczepienia:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna
Cholera

W południowych rejonach kraju występuje malaria. Przed wyjazdem należy przyjmować doustną szczepionkę przeciwko tej chorobie.

Lekarstwa do zabrania
Mali to kraj bardzo biedny, w którym dostęp do opieki medycznej oraz lekarstw jest ograniczony. Należy pamiętać o tym przy kompletowaniu apteczki wyjazdowej. Osoby, które stale przyjmują określone rodzaje leków powinny zaopatrzyć się w ich zapas wystarczający na cały pobyt. Na miejscu specyfiki te mogą się okazać niedostępne.

W apteczce turysty wybierającego się do Mali, a szczególnie jego południowej części, powinny się znaleźć środki przeciwmalaryczne (Atovaquone/proquanil lub Docly cyclinum lub Mefloquine). Podobnie jak w innych krajach afrykańskich należy zabrać ze sobą środki przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Ze względu na odmienną florę bakteryjną oraz niższy poziom higieny należy się liczyć z możliwością występowania zatruć pokarmowych. Należy zabrać ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające (zarówno do ran jak i wody) oraz leki przeciwbólowe. Mali leży w strefie klimatów zwrotnikowych charakteryzujących się wysokimi temperaturami i bardzo mocnym słońcem. W związku z tym trzeba pamiętać o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne. Przy wyjeździe w południowe części kraju trzeba się zaopatrzyć w preparaty odstraszające komary i inne insekty.

Choroby zakaźne
W Mali zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie. Występuje duże zagrożenie żółtą febrą, przeciwko której należy się obowiązkowo zaszczepić przed wyjazdem. Ponadto w regionach Timbuktu na północy oraz Sikasso na południu występują częste przypadki cholery. Bardzo duże jest także zagrożenie bilharcjozą. W związku z tym należy unikać kąpieli w zbiornikach wodnych i rzekach. Wiele przypadków zachorowań odnotowano po kąpieli w zbiorniku Banani w Kraju Dogonów oraz Sibi koło Bamako. Z kolei na południu kraju, gdzie klimat jest bardziej wilgotny występuje wysokie zagrożenie malarią. Wybierając się w te rejony należy przyjmować leki profilaktyczne.
Poza wyżej wymienionymi, ze względu na niski poziom higieny w Mali występuje duże ryzyko zachorowania na dur brzuszny, czerwonkę oraz wszelkie zatrucia pokarmowe wiążące się ze spożywaniem nieprzegotowanej wody i niemytych owoców.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W obecnej chwili Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróż do Mali. Choć etap otwartej wojny wygląda na zakończony to od kilku miesięcy tuarescy rebelianci rozpoczęli kampanię partyzancką. Polega ona na atakowaniu francuskich konwojów, napadach na miejscowości zajęte przez siły rządowe oraz porwaniach. Podczas trwającego od ponad roku konfliktu znacząco pogorszyła się sytuacja humanitarna i społeczna Mali. Około 400 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. Około 150 tysięcy uciekło za granicę, głównie do Mauretanii, Nigru i Burkiny Faso, pozostali stali się uchodźcami wewnętrznymi. W tymczasowych obozach, w których mieszkają, panują katastrofalne warunki sanitarne, brakuje żywności. Szerzy się pospolita przestępczość. W wyniku konfliktu w obiegu znalazła się także duża ilość broni palnej, która bywa używana w celach przestępczych.

Insekty
Zwiększona aktywność insektów przenoszących zarodźce malarii występuje w południowych rejonach Mali. Należy zachować tu zwiększoną ostrożność, nosić przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami, stosować środki odstraszające, a w pomieszczeniach w oknach siatki i moskitiery.

Podróżowanie z dziećmi
Mali to obecnie jeden z najniebezpieczniejszych krajów w Afryce. MSZ zdecydowanie odradza podróże po tym kraju, zarówno samodzielnie a w szczególności z dziećmi. Także przed konfliktem kraj ten nie był zbyt przyjazny dla podróży rodzinnych. Występują tu bardzo skromne warunki sanitarne, zakup specjalistycznych środków dla dzieci jest praktycznie niemożliwy. Dodatkowo wysokie temperatury i zagrożenie epidemiologiczne mogą stanowić dla dzieci znacznie większe niebezpieczeństwo niż dla osób dorosłych.

W razie choroby
Poziom opieki medycznej w Mali jest bardzo niski. Dostęp do lekarza możliwy jest jedynie w głównych ośrodkach. Pomoc medyczna jest płatna. Wizyta lekarska to koszt około 15 EUR, natomiast dzienny pobyt w szpitalu 60 EUR + koszta badań, zabiegów i lekarstw. W ostatnich miesiącach dostęp do służby zdrowia drastycznie się pogorszył. Mocno skoczyły także ceny usług medycznych. Związane jest to z toczącym się konfliktem.

Zgłoś błąd

Mali w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Mali (République du Mali)
Stolica
Bamako
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
13277905
Powierzchnia
12401922
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Mali - więcej informacji