Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Martynika

Małe Antyle, część Karaibów, wysp położonych pomiędzy Ameryką Północną a Południową, to grupa niewielkich państw i terytoriów zamorskich. Martynika jest jednym z nich: odkryta została już przez Krzysztofa Kolumba, ale zasiedlili ją Francuzi. I chociaż w przeszłości były plany uzyskania przez Martynikę niepodległości (palce w tym maczały między innymi komunistyczne władze Kuby), wciąż wysepka jest własnością Francji, stanowiąc jej departament zamorski.

Wysepka to właściwe określenie: powierzchnia tego tropikalnego raju to nieco ponad 1100 kilometrów kwadratowych: zaledwie dwa razy więcej, niż Warszawy w jej administracyjnych granicach. Na wyspie żyje 400 tysięcy ludzi. Większość z nich to katolicy, większość mówi po francusku, ale skład etniczny jest bardzo przemieszany: mieszkają tu Murzyni, Mulaci, Hindusi, Chińczycy, Kreole i Europejczycy. Zajmują się oni głównie rolnictwem i turystyką.

Ta gałąź gospodarki jest na Martynice bardzo rozwinięta. Największe grupy turystów przybywają na wyspę ze Stanów Zjednoczonych i z rodzimej Francji, ale można tu spotkać przybyszów również z innych krajów Europy: rzadko, chociaż pojawiają się też Polacy. Martynika to prawdziwy raj dla osób, które chcą wypocząć w tropikach korzystając z szerokich plaż i kąpiąc się w ciepłej wodzie oceanicznej: to właśnie tacy ludzie stanowią największy odsetek urlopowiczów.

Jednak Martynika ma również wiele innych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć na wyspie po przylocie. Miłośnicy wycieczek górskich również znajdą tu coś dla siebie. Wyspa w największym punkcie wznosi się na ponad 1300 metrów, a przez najciekawsze rejony górskie poprowadzono szlaki turystyczne. Kraj ma pochodzenie wulkaniczne, ale obecnie wulkany nie stanowią zagrożenia: ostania poważniejsza erupcja miała miejsce w 1929 roku. Aktywność wulkaniczna przyczyniła się do tego, ze na Martynice gleby są bardzo żyzne. Porasta je las tropikalny, a na terenach rolniczy uprawia się trzcinę cukrową: między innymi w celach produkcji rumu, który znany jest na całym świecie.

Martynika - więcej informacji

Praktyczne informacje o Martynice

Martynika w pigułce

Martynika flaga Oficjalna nazwa: Martynika (Martinique)

Waluta:
euro (EUR, €)
Język:
francuski
Liczba ludności:
399000
Powierzchnia:
1128 km2
Religie:
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój polityczny:
Stolica:
Fort-de-France
Nr. kierunkowy:
+596
Kod ISO 3166:
MQ/MTQ/474
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry