Nauru

Nauru w pigułce

Flaga Nauru
Oficjalna nazwa Republika Nauru (ang. Nauru, naurański Naoero)
Stolica
Yaren
Waluta
dolar australijski[3] (AUD, $)
Język
angielski, naurański
Liczba ludności
9 378
Powierzchnia
21m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nauru Hotele w Nauru

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Nauru?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Republika Nauru, która potocznie nazywana jest Nauru, to jeden z najmniejszych krajów świata. Jest na trzecim miejscu – zaraz po Watykanie i Monako. Tą niewielką wysepkę zamieszkuje około 12 tysięcy mieszkańców. Przeważnie większość Polaków słysząc tą nazwę nie za bardzo nawet wie, gdzie umiejscowić to państwo. A osoby, które tu przybywają to w większości pasażerowie podróżujący systemem tranzytowym. Jednak warto bliżej przyjrzeć się temu miejscu, gdyż jest to oaza spokoju, gdzie malownicze widoki i wspaniała przyroda oraz niesamowita atmosfera, rekompensują ograniczony dostęp do najnowszych zdobyczy technologicznych. Już sama nazwa, którą kiedyś nosiła ta wyspa – czyli Pleasent Island (Wyspa Przyjemności) świadczy o tym, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla wszystkich szukających swojego raju na ziemi.

Nazwa kraju pochodzi najprawdopodobniej od słowa z języka nauru – Naoero. Wcześniej wspomniana nazwa wyspy, czyli Pleasent Island została jej nadana przez Brytyjczyków (z uwagi na przecudną urodę wyspy oraz życzliwość mieszkających tu ludzi), którzy mieli tutaj swoje kolonie do końca XIX w., kiedy to Niemcy dokonali aneksji tych terenów.

Ta maluteńka wysepka należy do regionu Południowego Pacyfiku – w zachodniej Mikronezji, na początku była zasiedlona przez Mikronezyjczyków oraz Polinezyjczyków. Jednak historia gałęzi plemion zamieszkujących Nauru nie jest zbyt dobrze poznana. Znacznie więcej można powiedzieć o wyspie, kiedy zaczęli ściągać tu pierwsi osadnicy z Europy i Azji. Od tego momentu zaczęły się konflikty pomiędzy lokalnymi plemionami, które rozwiązywane były przy użyciu broni sprowadzonej przez kolonialistów. Ciekawostką jest to, że do tutejszej wojny domowej doszło w wyniku przypadkowego postrzelenia jednego z przywódców plemiennych w czasie uroczystości ślubnych. W wyniku tych wydarzeń oraz ataków na ludność na wyspie została wprowadzona monarchia. Jednakże nie pomogło to w uspokojeniu sytuacji. Zmusiło to wiele osób do opuszczenia wyspy. W wyniku walk oraz migracji znacznie zmniejszyła się populacja Nauru.

Wojnę uspokoiła dopiero aneksja niemiecka oraz przyłączenie do Wysp Marshalla. Państwo zaczyna rozwijać się w szybszym tempie, gdy przybywają tutaj misjonarze oraz kiedy w 1900 roku na wyspie zostają odkryte złoża fosforytów. To właśnie dzięki temu odkryciu wybudowano tu kopalnie, szpitale oraz hotele, tak by osoby pracujące przy wydobyciu fosforytów miały zapewnioną całą infrastrukturę.

Podczas I wojny światowej wyspa trafiła pod panowanie australijskie. Po zakończeniu wojny prawa do władania wyspą zostały podzielone również pomiędzy Wielką Brytanię i Nową Zelandię. Jednak prawa do eksploatacji złóż w dalszym ciągu mieli jedynie Brytyjczycy.

Kolejną zmianę przyniosła II wojna światowa. W tym czasie władanie nad wyspą przejęli Japończycy, którzy przymusowo przesiedlali Naurańczyków. Po wojnie ci z Naurańczyków, którzy przeżyli mogli powrócić spokojnie na wyspę, która stała się terytorium powierniczym ONZ. W 1966 roku powstał tu pierwszy rząd, który na czele z prezydentem w 1968 roku ogłosił niepodległość Nauru. W tym czasie powstała Naurańska Korporacja Fosforytowa, która miała wyłączne prawa do wydobywania fosforytów, co sprawiło, że poprawiły się znacznie standardy życia na wyspie.

Zła gospodarka w czasie zarządzania wyspą przez Australię oraz stopniowe wyczerpanie się złóż fosforytów spowodowało, że w kraju tym nastąpiła destabilizacja polityczna i od końca lat osiemdziesiątych do początku XXI wieku często następowały tu zmiany w rządzie.

Obecnie Nauru ponownie odbudowuje swoją gospodarkę, wykorzystując pomoc z innych krajów, szczególnie Australii, ale także otwierając się coraz bardziej na turystów, którzy coraz chętniej wybierają tą zaciszną wyspę na cel swojego wypoczynku.

Warto się tu wybrać chociażby dla cudownych, piaszczystych plaż i niesamowitych raf koralowych otaczających wyspę. Niezwykle ciekawie prezentują się zaciszne malutkie zatoczki, w których przez miliony lat uformowały się nietypowe formacje skalne. Nauru to także doskonałe miejsce dla ornitologów – amatorów. Na wyspie znajduje się wiele miejsc, w których można obserwować endemiczne gatunki ptaków, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Doskonałym urozmaiceniem pobytu na Nauru są rejsy połączone z połowem ryb takich jak tuńczyki oraz możliwość podziwiania marlinów czy barrakud żyjących w tutejszych wodach. W czasie nurkowania można poznawać podwodne życie i eksplorować wraki statków, które zatonęły w okolicy wyspy kilkaset lat temu oraz podczas II wojny światowej. Jednak na takie podwodne wycieczki najlepiej wybrać się w towarzystwie przewodnika znającego podwodne tereny należące do wyspy.

Na spacery lepiej wybrać się do środkowej lub północnej części wyspy, która jest mniej zniszczona w wyniku działalności władz kopalni. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc są okolice stawu Buada Logoon.

Oczywiście przyroda Nauru to największy atut wyspy, jednak można też tu zobaczyć kilka ciekawych budynków – między innymi siedziby władz kraju oraz bunkry, które wznosili Japończycy w czasie drugiej wojny światowej. Na północy kraju znajduje się wart zobaczenia kościół.

Będąc tutaj warto wysłuchać opowieści mieszkańców, którzy są niezwykle życzliwi i otwarci. Jeśli będziemy mieć okazję to należy spróbować też kuchni przygotowywanej przez mieszkańców wyspy, gdyż potrawy mają niesamowity smak i stanowią wyjątkowe połączenie kilku narodowych kuchni.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Nauru - galeria zdjęć

Nauru w pigułce

Nauru
Oficjalna nazwa Republika Nauru (ang. Nauru, naurański Naoero)
Stolica
Yaren
Waluta
dolar australijski[3] (AUD, $)
Język
angielski, naurański
Liczba ludności
9378
Powierzchnia
21,32
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
republika

Nauru - więcej informacji