Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Nepal

Nepal to kraj położony w południowej części Azji, posiadający granicę z Chinami od strony północnej oraz z Indiami od strony zachodniej. Z każdej strony otoczony jest lądem, nie posiada dostępu do Morza, jednak nie znaczy to, że jego przyroda nie posiada niczego do zaoferowania. Jest to kraj typowo górzysty, znajdujący się w środkowej części Himalajów. To właśnie w obrębie jego granic znajduje się aż 8 z 10 najwyższych szczytów świata, przekraczających 8000 m n.p.m., jak chociażby Mount Everest – marzenie wielu alpinistów. Idealne miejsce dla pasjonatów trekkingu, wspinaczki czy wędrowania.

Pod względem powierzchni, wynoszącej 140 800 kilometrów kwadratowych, Nepal jest 95 państwem na świecie. Zamieszkuje go ponad 30 milionów osób, charakteryzujących się przeróżnymi pozycjami społecznymi. Jest to kraj olbrzymich kontrastów na ulicach którego każdego dnia bieda spotyka się z bogactwem. Miejsce godne polecenia wyłącznie podróżnikom o mocnych nerwach, akceptujących nie zawsze przepiękne widoki, otwartych na kontakt z ludźmi.

Kathmandu, stolica Nepalu, jest miastem szczególnie wartym odwiedzenia. W zależności od tego, co interesuje daną osobę, na jej zwiedzanie można poświęcić od kilku do kilkunastu dni, a i tak nie zapozna się z nią całkowicie. Warta zobaczenia w tym mieście jest przede wszystkim dzielnica tybetańska, w obrębie której można posiadać bezpośredni kontakt z Tybetańczykami, którzy chętnie opowiadają o swoim życiu oraz o historii tej części świata, która nie zawsze układała się pozytywnie.

Nepal - więcej informacji

Praktyczne informacje o Nepalu

Nepal w pigułce

Nepal flaga Oficjalna nazwa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu (संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl)

Waluta:
1 rupia nepalska = 100 pajsa (NPR)
Język:
urzędowy: nepalski, język używany: bihari, newari, maithili oraz dialekty tybetańskie
Liczba ludności:
30485798
Powierzchnia:
140800 km2
Religie:
dominująca: hinduizm
Ustrój polityczny:
republika federalna
Stolica:
Katmandu
Nr. kierunkowy:
+977
Kod ISO 3166:
NP
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry