Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Oman

Oman to kraj położony w południowo-zachodniej części Azji, nad Zatoką Omańską oraz Morzem Arabskim. Graniczy z Jemenem, Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Historia Omanu sięga już czasów starożytnych, kiedy to w IX w p.n.e., osiedlały się tu ludy arabskie. Przez setki lat był to region niestabilny politycznie, w którym dochodziło do walk plemiennych a także najazdu Persów. W XIX wieku kraj na długi okres dostał się pod wpływy brytyjskie. Dodatkowo coraz częściej dochodziło do konfliktu pomiędzy zwolennikami imamów a zwolennikami sułtanatu, a sam kraj stał się podzielony na dwie części. W 1971 roku Oman stał się suwerennym krajem i członkiem ONZ i dzięki wewnętrznym zabiegom politycznym został scalony w jedno państwo. Obecnie kraj rządzony jest przez sułtana, sprawującego władzę absolutną, a główne źródło dochodu stanowią wpływy z handlu ropą naftową.

W Omanie przeważa krajobraz wyżynno-górski, a w wyniku suchego klimatu w kraju występują jedynie rzeki okresowe. Suchy zwrotnikowy klimat kontynentalny sprawia, że opady roczne wynoszą od zaledwie 50 do 100 mm. Temperatury w lecie wahają się pomiędzy 30-35˚C, a zimą średnio od 18 do 22˚C. Świat fauny i flory jest tutaj bardzo ubogi.

Oman jest miejscem, w którym można podziwiać piękne zabytki. Niektóre z nich znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu przede wszystkim warto zobaczyć Fort Bahla oraz stanowiska archeologiczne w Bat, Al-Chutm oraz Al-Ajn. Do tego warto popłynąć na krótki rejs po zatoce Omańskiej, w czasie którego można zobaczyć delfiny.

Oman - więcej informacji

Praktyczne informacje o Omanie

Oman w pigułce

Oman flaga Oficjalna nazwa: Sułtanat Omanu (Oman: عُمان Uman, Sułtanat Omanu: سلطنة عُمان Saltanat Uman)

Waluta:
rial omański (OMR)
Język:
arabski
Liczba ludności:
3312000
Powierzchnia:
309500 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
monarchia absolutna
Stolica:
Maskat
Nr. kierunkowy:
+968
Kod ISO 3166:
OM
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry