Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Peru

Peru jest jednym z największych krajów w Ameryce Południowej. Chociaż z lekcji geografii kojarzy się z górami, to w istocie jest to państwo bardziej zróżnicowane, a tym samym atrakcyjne dla turystów. Obok wysokich Andów, które wypełniają większość powierzchni Peru, na zachodzie kraju wzdłuż Oceanu Spokojnego mamy wąski pas nizin. Nad oceanem pogoda jest tam dość sucha, żeby nie powiedzieć pustynna. Dla odmiany regiony północno-wschodnie to już puszcza tropikalna, taka jaką znamy z Amazonii. Miłośnicy podziwiania krajobrazów naturalnych nie będą się więc w Peru nudzić.

Ci, którzy wolą dzieła ludzkiej kultury, również powinni odwiedzić Peru. Wszak jest to kolebka cywilizacji indiańskiej w Południowej Afryce. To właśnie obecne Peru było centrum Imperium Inków, które rozciągało się na praktycznie całe Andy. Pozostało po nim sporo stanowisk archeologicznych, w tym najbardziej słynne, czyli położone w wysokich górach Machu Picchu.

W szesnastym stuleciu na tych terenach pojawili się hiszpańscy zdobywcy i dość szybko poradzili sobie oni z cywilizacją indiańską. Wtedy to nastała era hiszpańska, która trwa do dziś. Peru jest od dwóch stuleci niepodległym państwem z bardzo bogatą kulturą. Możemy tu podziwiać kolonialną architekturę, jak również nowoczesne budownictwo. Obok zwiedzania pięknych peruwiańskich krajobrazów, powinniśmy przede wszystkim poznać ludzi tu mieszkających. Dlatego do wyjazdu zachęcamy przede wszystkim te osoby, które umieją hiszpański, chociaż porozumieniem się po angielsku nie powinniśmy mieć żadnych większych problemów.

Obok wspomnianego już tajemniczego andyjskiego miasta Machu Picchu, Peru znane jest też z innych atrakcji. Wszyscy kojarzymy malowidła na płaskowyżu Nazca, które wielu uważa, że nie zostały stworzone one ręką ludzką. Istnieją nawet teorie, że są one lądowiskiem dla statków kosmicznych. Bardzo ciekawa jest Lima, a to ze względu na swoją eklektyczną zabudowę. Polecamy też stolicę dawnego imperium Inków, czyli Cuzco, jak również Jezioro Titicaca – najwyżej położone tych rozmiarów jezioro na świecie, będące jednocześnie jednym z największych zbiorników wody słodkiej na ziemi.

Peru - więcej informacji

Praktyczne informacje o Peru

Peru w pigułce

Peru flaga Oficjalna nazwa: Republika Peru (Perú, República del Perú)

Waluta:
sol (PEN)
Język:
hiszpański, keczua i ajmara
Liczba ludności:
29549517
Powierzchnia:
1285220 km2
Religie:
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Lima
Nr. kierunkowy:
+51
Kod ISO 3166:
PE
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry