Peru

Peru w pigułce

Flaga Peru
Oficjalna nazwa Republika Peru (Perú, República del Perú)
Stolica
Lima
Waluta
sol (PEN)
Język
hiszpański, keczua i ajmara
Liczba ludności
29 549 517
Powierzchnia
1 285 220m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Peru Hotele w Peru

Ceny w Peru

Ceny w Peru:
Walutą akceptowalną w Peru jest sol. Wartość jednego sola w przybliżeniu odpowiada wartości jednej złotówki. Ceny podstawowej konsumpcji również zbliżone są do polskich. I tak litrowa butelka coli będzie kosztować około 3 sole, wody mineralnej dwa sole, a godzina korzystania z internetu to koszt do trzech soli. Przyzwoite noclegi można znaleźć już za 20 soli za noc, hotele bardziej renomowane będą droższe, ale nawet w stolicy kraju w dość dobrym hotelu znajdziemy nocleg poniżej 100 soli. Obiad to przedział cenowy od 15 do 20 soli, ale można zjeść nawet za 6 soli.

Występowanie bankomatów:
W większych miastach nie ma żadnego problemu z korzystaniem z bankomatów. Znajdują się one przy oddziałach bankowych, przy centrach handlowych, nierzadko również w pobliżu większych hoteli. Jednak zanim zaczniemy korzystać z bankomatów polską kartą płatniczą, zalecamy zapytać się w swoim banku odnośnie prowizji od transakcji wykonywanych w bankomacie, aby nie okazało się, że ich wysokość nas zaskoczy.

Płatność kartami:
W Peru akceptowane są praktycznie wszystkie karty płatnicze i kredytowe takie jak VISA, MasterCard. Można nimi płacić powszechnie w sklepach, hotelach i w innych miejscach usługowych. Jeśli mamy kartę walutową w złotówkach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się w swoim banku w sprawie prowizji przy płatnościach kartami, bo te mogą być dość wysokie.

Korzystanie z gotówki:
Płatności gotówką są najbardziej rozpowszechnione w Peru i nie będziemy mieć problemów z zapłaceniem pieniędzmi papierowymi w każdym miejscu. W niektórych miejscach, takich jak targi i bazary, będzie to jedyna akceptowalna forma transakcji.

Jaką walutę zabrać?
Ponieważ wymiana złotówek na miejscową walutę sol na miejscu może być utrudniona, jak również w Polsce ciężko będzie kupić sol, proponujemy zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro. Bardziej praktyczne będą jednak dolary, z wymianą których na miejscu nie będziemy mieć żadnych problemów, nawet w mniejszych miejscowościach.

Podatki w Peru:
Ponieważ podatki dochodowe i inne pośrednie nie dotyczą turystów, bardziej interesują nas podatki bezpośrednie, czyli odpowiednik polskiego VAT-u oraz akcyzy. Te zaś są już doliczone do ceny towarów i usług, które będziemy kupować.

Co kupić w Peru:
Peru dla turystów, którzy chcą zabrać ze sobą masę pamiątek, będzie prawdziwym rajem zakupowym. Miejsc w Limie, w których można zrobić zakupy jest mnóstwo, a praktycznie w każdej miejscowości znajdziemy targ, w którym sprzedawane są miejscowe wyroby. Zachęcamy zaopatrzyć się w takie rzeczy, jak ręcznie tkane ponczo (w stolicy jakość tych produktów będzie najwyższa, niestety cena również), wyroby ceramiczne, czy ręcznie tkane ciepłe swetry, które nie tylko będą dobrą pamiątką, ale również przydatnym ubraniem na polską zimę. Można je nabyć w okolicach Juliaki oraz Pono. Natomiast w miejscowościach położonych nad jeziorem Tititaca będziemy mogli zaopatrzyć się w produkty wyrabiane z trzciny wodnej.

Zgłoś błąd

Peru w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Peru (Perú, República del Perú)
Stolica
Lima
Waluta
sol (PEN)
Język
hiszpański, keczua i ajmara
Liczba ludności
29549517
Powierzchnia
12852202
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Peru - więcej informacji