Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Polsce

Komunikacja

Większość miast ma dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Ponadto na terenie Polski istnieje prężnie działająca sieć komunikacji międzymiastowej.

Autobusy
Można nimi dotrzeć do wielu głównych miast i mniejszych miejscowości. Bilety kupujemy w kasie na dworcu autobusowym lub bezpośrednio u kierowcy autobusu. Jest to jedna z najtańszych form podróżowania po kraju, o ile odpowiednio wcześniej kupimy bilety.

Samolot
Jedna z najszybszych i najbardziej komfortowych opcji podróżowania między największymi polskimi miasta.

Kolej
Pociągami można dotrzeć do praktycznie każdej miejscowości w kraju.

Największym polskim przewoźnikiem jest PKP S.A oferujący przejazd pociągami typu express, pośpieszny i osobowy.
Oprócz głównego przewoźnika istnieje spółka Przewozy Regionalne. Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonująca jako: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa i Szybka Kolej Miejska. Na terenie Trójmiasta jako trójmiejska SKM, natomiast w województwie dolnośląskim jako Koleje Dolnośląskie.

Komunikacja miejska
W większości polskich miast istnieje sprawnie działająca komunikacja autobusowa i tramwajowa. W stolicy można także korzystać z warszawskiego metra.

Samochód
Osoby, które chcą poruszać się po polskich drogach samochodem muszą spełnić następujące warunki: posiadać dowód osobisty, międzynarodowe prawo jazdy, kartę rejestracyjną pojazdu z aktualnym przeglądem, ubezpieczenie OC. Osoby spoza UE powinny posiadać tzw. Zieloną Kartę.

W Polsce obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez: kierowcę oraz przez pasażera na przednim i tylnich siedzeniach. Przez cały rok kalendarzowy obowiązuje jazda z włączonymi światłami. Kierowca w trakcie jazdy samochodem może prowadzić rozmowy przez telefon komórkowy tylko przez słuchawki lub zestaw głośnomówiący. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0.2 promila. Przekroczenie tej ilości grozi pozbawieniem wolności do 2 lat. Przed przyjazdem do Polski warto zapoznać się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym.

Każde auto musi być wyposażone w: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy. Ponadto należy posiadać apteczkę i kamizelkę odblaskową.

Dzieci do 12 roku życia muszą jeździć w fotelikach.

Najczęściej w okolicy lotnisk można wypożyczyć auto.

Taksówki
Dostępne w większości miast i mniejszych miejscowości. Koszty są różne i zależne od miasta i przewoźnika.

Polska - więcej informacji

Praktyczne informacje o Polsce

Polska w pigułce

Polska flaga Oficjalna nazwa: Rzeczpospolita Polska (Polska)

Waluta:
złoty (PLN, zł)
Język:
polski
Liczba ludności:
38538447
Powierzchnia:
312679 km2
Religie:
rzymski katolicyzm
Ustrój polityczny:
demokracja parlamentarna
Stolica:
Warszawa
Nr. kierunkowy:
+48
Kod ISO 3166:
PL
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry