Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Portoryko

Portoryko to terytorium stowarzyszone z USA. Leży w Ameryce Środkowej nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim. Jest to najmniejsza wyspa Wielkich Antyli, o łącznej długości wybrzeża 580 km. Państwo obejmuje także dwie inne wyspy: Culebra i Vieques. Nazywane przez miejscowych Wyspą Zauroczenia.

W 1493 roku, w trakcie swojej drugiej wyprawy na Portoryko pojawił się Krzysztof Kolumb. Nazwał je San Juan Bautista na cześć Jana Chrzciciela. Przez ponad cztery wieki było w posiadaniu hiszpańskim. Wyspa znajduje się w posiadaniu USA dopiero od Traktatu Paryskiego, czyli 1898 roku, a od 1952 roku ma status terytorium stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi. Od tego roku jej mieszkańcy mają także własną konstytucję.

Stolicą jest położone w północno-wschodniej części Portoryko San Juan z kolonialną starówką. Miasto jest nie tylko administracyjną stolicą, ale również centrum życia gospodarczego, kulturalnego oraz głównym ośrodkiem turystycznym. To także najważniejszy port Portoryko. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest stare miasto, które od 1983 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Do jego głównych atrakcji należą fortyfikacje Fort San Felipe del Morro, Fort de San Geronimo del Boquerón i Fort San Cristóbal oraz katedra św. Jana Chrzciciela, której historia sięga 1525 roku.

Portoryko jest krajem górzystym, z piaszczystymi plażami, egzotyczną roślinnością i wieloma małymi rzeczkami. To tutaj znajduje się jedna z najjaśniejszych lagun na świece – Mosquito Bay. Dla zatok typowe są rafy koralowe oraz interesująca flora i fauna. To miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i sportów wodnych oraz opalania się na plaży.

Portoryko - więcej informacji

Praktyczne informacje o Portoryko

Portoryko w pigułce

Portoryko flaga Oficjalna nazwa: Wolne Stowarzyszone Państwo Portoryko Wspólnota Portoryka (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port")

Waluta:
dolar amerykański (USD)
Język:
hiszpański, angielski
Liczba ludności:
3944259
Powierzchnia:
9104 km2
Religie:
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój polityczny:
demokratyczny
Stolica:
San Juan
Nr. kierunkowy:
+1 787,+1 939
Kod ISO 3166:
PR/PRI/630
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry