Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Samoa

Samoa, czy też jak brzmi oficjalna nazwa Niezależne Państwo Samoa, to położony na terenie Oceanii kraj, który obejmuje zachodnią część Wysp o tej samej nazwie. Pozostała część niewielkiej wyspy zajmowana jest przez Amerykanów i oficjalnie figuruje pod nazwą Samoa Amerykańskie.

Sięgając do kart historii, pierwsze ślady osadnictwa na Archipelagu Samoa datowane są na 1000 lat przed naszą erą, kiedy pojawili się tutaj przedstawiciele ludności polinezyjskiej. Europejczycy po raz pierwszy przybyli tutaj natomiast na początku XVII wieku. Wiedza na temat archipelagu uległa jednak rozmyciu i po raz kolejny wyprawa ze Starego Kontynentu trafiła tutaj dopiero w 1722 roku. Prawdziwy napływ kolonistów rozpoczyna się w pierwszej połowie wieku XIX, a cały archipelag podzielono między niemieckie, brytyjskie oraz amerykańskie strefy wpływów.

O pełnej niepodległości Samoa, mówić możemy od roku 1962. W 1997 miejsce miała natomiast zmiana nazwy z Samoa Zachodniego na Samoa.

Co do spraw administracyjnych kraju, to głową państwa jest konstytucyjny monarcha, władza ustawodawcza leży natomiast w rękach parlamentu zwanego powszechnie fono. Samo imię władcy brzmi równie oryginalnie – O le Ao o le Malo (w przybliżeniu oznacza to szefa rządu) Tupua Tamasese Tupuola Tufua Efi (imię i nazwisko obecnego monarchy).

Chociaż pod względem gospodarczym licząca sobie niespełna 200 tysięcy mieszkańców Samoa jest bardzo słabo rozwinięta, to dzięki swojej lokalizacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony przyjezdnych gości oraz turystów. Panujący tutaj gorący i wilgotny klimat równikowy zapewnia stałe temperatury w okolicach 27 stopni Celsjusza, które w skali roku wahają się o maksymalnie 2 stopnie. Niemal wszystkie pomniejsze wysepki znajdujące się na terytorium kraju otoczone są rafami koralowymi osiągającymi w wielu przypadkach ogromne rozmiary.

Samoa - więcej informacji

Praktyczne informacje o Samoa

Samoa w pigułce

Samoa flaga Oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa (Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Samoa, Independent State of Samoa)

Waluta:
tala (WST)
Język:
samoański, angielski
Liczba ludności:
177714
Powierzchnia:
2944 km2
Religie:
Kościół Kongregacjonalny, Katolicyzm, Zbory Boże, Metodyzm, Mormoni
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Apia
Nr. kierunkowy:
+685
Kod ISO 3166:
WS
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry