Galeria

San Marino

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

San Marino

Repubblica di San Marino to miasto-państwo, stanowiące enklawę na terenie Włoch, będące jednocześnie stolicą kraju o tej samej nazwie. Pomimo niewielkich rozmiarów (zaledwie 61,6 kilometrów kwadratowych) oraz niespełna 40 tysięcy stałych mieszkańców, San Marino jest jedną z najstarszych republik na całym świecie!
Początki państwowości sięgają jeszcze pierwszych lat czwartego wieku naszej ery oraz powiązane są bezpośrednio z sylwetką Świętego Marinusa. Ten chrześcijański uciekinier, szukający schronienia przed rzymskim cesarzem Dioklecjanem, znalazł azyl na najwyższym szczycie z wszystkich 7 wzgórz San Marino – Monte Titano.
To właśnie w tym miejscu rozpoczął budowę niewielkiej wspólnoty chrześcijańskiej. Dzięki swoim ogromnym umiejętnością budowniczym, kamieniarskim oraz sprawności kowalskiej, był w stanie w krótkim okresie czasu zapewnić szybko powiększającej się grupie osadników godne warunki do życia.
Dzięki dobroci właścicielki tutejszych ziem, pani Rimini, zapisane zostały one nowym mieszkańcom. Co więcej, na pamiątkę Świętego Marinusa, nowa republika nazwana została Ziemią San Marino, by w przyszłości otrzymać nazwę używaną do dziś – Republika San Marino.
Chociaż San Marino jest w pełni niezależne na scenie międzynarodowej, to zauważyć można tutaj bardzo silne uzależnienie od Włoch, szczególnie od wieku XIX, kiedy Italia otacza to śródlądowe państewko. Ograniczenia te dotyczą między innymi handlu oraz transportu, ale także wielu innych dziedzin gospodarczych. Kilkudziesięciotysięczne miasto nie jest bowiem w stanie funkcjonować całkowicie autonomicznie, nie zważając na swojego potężnego sąsiada.

San Marino - więcej informacji

Praktyczne informacje o San Marino

San Marino w pigułce

San Marino flaga Oficjalna nazwa: Republika San Marino (Repubblica di San Marino)

Waluta:
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język:
włoski
Liczba ludności:
31817
Powierzchnia:
61,6 km2
Religie:
dominująca: katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
San Marino
Nr. kierunkowy:
+378
Kod ISO 3166:
SM
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry