Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Sierra Leone

Sierra Leone to jedno z mniejszych krajów afrykańskich. Znajduje się w zachodniej części kontynentu, przy wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Posiada granice z dwoma krajami: z Gwineą od strony północnej oraz z Liberią od południowego wschodu. Pod względem ludności jest to 103 kraj na świecie. Zamieszkuje go niewiele ponad 6 milionów osób, co daje około 85 osób na kilometr kwadratowy (powierzchnia Sierra Leone to niecałe 72 tysiące kilometrów kwadratowych).

Stolicą kraju jest Freetown, miasto zamieszkiwane przez 836 tysięcy. Znajduje się w nim jeden z najważniejszych w kraju i na pewno także poza jego granicami port morski, obsługujący statki gwarantujące możliwość rozwijania się transportu międzynarodowego. Freetown to także bardzo ważne centrum przemysłowe – posiada kilka całkiem dobrze rozwiniętych rafinerii ropy naftowej oraz miejsc zajmujących się obróbką diamentów i innych kamieni szlachetnych. Skupia także młode osoby, zainteresowane rozpoczęciem nauki na renomowanych uczelniach, czy chcących znaleźć całkiem atrakcyjną, jak na warunki panujące w tej części kontynentu afrykańskiego, warunki.

Sierra Leone to kraj stosunkowo młody. Mówi się, że powstał około XV stulecia, chociaż całkiem możliwe, że jego historia zaczęła kształtować się jeszcze kilka wieków wcześniej. Nie zawsze jednak wyglądała pozytywnie. Od samego początku nad krajem czuwali Europejczycy, którzy traktowali jego obywateli jako niewolników. W drugiej połowie XVII wieku kraj został przejęty przez Wielką Brytanię, która założyła obecną stolicę, zdecydowanie przyczyniając się do rozwoju okolic. Mieszkańcy kraju odzyskali jego niepodległość w kwietniu 1961 roku. Od tego czasu Sierra Leone jest republiką z prezydentem jako głowa państwa – obecnie jego urząd sprawuje Ernest Bai Koroma.

Leżąc w strefie klimatu podrównikowego, Sierra Leone cechuje się sporymi temperaturami powietrza o każdej porze roku. Bardzo rzadko kiedy temperatura spada tu poniżej 25 stopni Celsjusza. Często natomiast występują opady, które mogą być dość intensywne – szczególnie podczas naszych miesięcy letnich, kiedy w tej części Afryki panuje pora deszczowa. Ma to ogromny wpływ na warunki przyrodnicze oraz zwierzęta zamieszkujące poszczególne tereny. Przeważają sawanny i lasy tropikalne, w obrębie których można spotkać nawet najbardziej egzotyczne zwierzęta, od żyraf po słonie.

Sierra Leone - więcej informacji

Praktyczne informacje o Sierra Leone

Sierra Leone w pigułce

Sierra Leone flaga Oficjalna nazwa: Republika Sierra Leone (Republic of Sierra Leone)

Waluta:
leone (SLL)
Język:
angielski
Liczba ludności:
6150000
Powierzchnia:
71740 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Freetown
Nr. kierunkowy:
+232
Kod ISO 3166:
SL
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry