Galeria

Słowacja

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Słowacja

Słowacja jest państwem postrzeganym jako kraj górzysty. Rzeczywiście, zdecydowaną jego powierzchnię zajmują góry oraz wyżyny. Pasma górskie należą do olbrzymiego łuku Karpat, dzięki czemu można tu zachwycać się naprawdę wyjątkowo malowniczymi widokami.

Słowacja graniczy z Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią oraz z Czechami. Stolicą państwa jest Bratysława. Każdy, kto odwiedza kraj słowacki, na pewno powinien wiedzieć, że jest to państwo stosunkowo młode, gdyż powstało dopiero w XX wieku. Wcześniej tereny, które dziś wchodzą w obszar państwa słowackiego, nie tworzyły odrębnego kraju, wchodziły jedynie w skład większych państwowych organizmów. Historia Słowacji oparta jest więc w głównej mierze na wydarzeniach, które są jednocześnie częścią historii Czech czy Węgier.

Na Słowacji można zetknąć się z licznymi parkami narodowymi, których celem jest ochrona fauny oraz flory. Szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów jest park nazywany „Słowackim Rajem”, który jest usytuowany na południe od Spiskiej Nowej Wsi. Jest jednym z bardziej urokliwych miejsc na terenie całego państwa. Warto więc przejść się przełomem Hornadu, który utworzył tu przepiękny kanion. Jest to jedna z piękniejszych tras całego „Słowackiego Raju”, chociaż nie brakuje tu nieco trudniejszych odcinków, ubezpieczanych żelaznymi mostkami, klamrami oraz łańcuchami.

Najważniejszymi atrakcjami Słowacji są również zabytki, zwłaszcza kultury wysokiej oraz ludowej, które w wielu miejscach stykają się ze sobą. Nie zachowało się wprawdzie wiele dzieł sztuki romańskiej, ale można za to podziwiać tu przepiękne kościoły gotyckie, między innymi na terenie Spisza, Liptowca oraz Turca.

Pamiątkami z epoki średniowiecza są natomiast ruiny zamków, które także można odnaleźć w wielu słowackich miejscowościach. Najstarsze powstały jeszcze w epoce romańskiej i zalicza się do nich między innymi fragmenty Zamku Spiskiego oraz Zamku Trenczyńskiego.

Słowacja okazuje się więc być krajem wyjątkowo atrakcyjnym pod względem turystycznym, chociaż wciąż może nie do końca jest przez nas doceniana. W kraju tym turystyka zdaje się odgrywać naprawdę bardzo dużą rolę. Turystom oferowane są różnorodne atrakcje turystyczne, więc słowackie krainy powinny przyciągać podróżników o wszelakich zainteresowaniach.

Słowacja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Słowacji

Słowacja w pigułce

Słowacja flaga Oficjalna nazwa: Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)

Waluta:
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język:
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności:
5397036
Powierzchnia:
49035 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
demokracja parlamentarna
Stolica:
Bratysława
Nr. kierunkowy:
+421
Kod ISO 3166:
SK
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry