Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Somalia

Somalia, a dokładniej mówiąc Federalna Republika Somalii, to państwo położone w północno-wschodniej części Afryki, na półwyspie Somalijskim (jego popularna nazwa to Róg Afryki). Ten wyjątkowy kraj Czarnego Lądu od ponad 20 lat pochłonięty jest krwawą wojną domową i znajduje się w stanie rozpadu. Rząd jest w stanie kontrolować jedynie cząstkę całego terytorium.

Spośród wszystkich państw świata, Somalia w zeszłych latach zajmowała pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu najtrudniejszych miejsc do życia. Oprócz ciągnącej się wojny, Somalijczycy cierpią również z powodu klęski głodowej, spowodowanej kilkunastomiesięczną suszą, narastającymi plagami szarańczy oraz brakiem odpowiedniego nawodnienia terenu.

Jeżeli wierzyć oficjalnym danym, to co najmniej 12 milionów ludzi zagrożonych jest brakiem dostępu do jakichkolwiek produktów spożywczych. Na przełomie zaledwie ostatniej dekady, z głodu w Somalii zmarło ponad 250 tysięcy osób. Nikt nie wie natomiast jaka jest liczba ofiar spowodowana krwawymi działaniami militarnymi.

Większość problemów Somalii zaczęła się w momencie, kiedy dawne tereny kolonialne połączone zostały w jedno państwo, a mianowicie Niepodległą Republikę Somalijską w roku 1960. Niespełna 10 lat później, w kraju do władzy doszli socjaliści, a z każdym kolejnym rokiem kryzys gospodarczy zaczął pogłębiać się. Chociaż Somalia próbowała przeorientować swoją politykę w stronę rządu amerykańskiego, od lat 80-tych zeszłego wieku praktycznie cały czas nie udało się tam rozwiązać problemów chronicznego głodu.

Prawdziwa klęska rozpoczęła się natomiast w roku 1991, kiedy ówczesny prezydent został obalony, a cały kraj pochłonęła wojna domowa, o której wspominano już wielokrotnie wcześniej. Pomimo ciągłych interwencji wojsk międzynarodowych, zaprowadzenie porządku w tym coraz nędzniejszym i wymierającym państwie było niemożliwe.

Somalia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Somalii

Somalia w pigułce

Somalia flaga Oficjalna nazwa: Federalna Republika Somalii (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl)

Waluta:
szyling somalijski (SOS)
Język:
somalijski, arabski
Liczba ludności:
10251568
Powierzchnia:
637700 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Mogadiszu
Nr. kierunkowy:
+252
Kod ISO 3166:
SO
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry