Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Sri Lanka

To państwo (wraz z małymi pobliskimi wyspami) położone na wyspie Cejlon, w południowej części Azji. Od Półwyspu Indyjskiego oddziela Sri Lankę Zatoka Mannar i Cieśnina Palk. Wschodnie wybrzeża państwa oblewane są przez wody Zatoki Bengalskiej, zaś od południa Oceanu Indyjskiego. Przez miejscowych nazywana jest „Perłą Oceanu Indyjskiego” bądź „Łzą Indii”. Całkowita powierzchnia terytorium kraju wynosi 65 610 km2i sytuuje Sri Lankę na 121 miejscu na świecie, pod względem wielkości. Stolicą od 1982 roku jest miasto Sri Dźajawardanapura Kotte, które znajduje się na obrzeżach Kolombo – poprzedniej stolicy.

Sri Lanka to w przeważającej części kraj nizinny, z niezbyt dobrze rozwiniętą linią brzegową. Gleby są mało żyzne, na wybrzeżach zaobserwować można rafy koralowe, zaś zwrotnikowy monsunowy i równikowy wilgotny klimat sprawiają, że średnia roczna temperatura oscyluje wokół 27 stopni Celsjusza.

Wśród grup etnicznych, występujących na wyspie wymienić można: lud Wedda (uznawany za najbardziej pierwotny na tych obszarach), Syngalezów, Tamilów oraz Maurów. Dominującą religią jest buddyzm, choć spotkać można również przedstawicieli islamu, hinduizmu i chrześcijaństwa.

Historia Sri Lanki sięga VI stulecia przed naszą erą, kiedy to wyspę pobliliIndusi i stworzyli tam prężnie rozwijające się państwo. Późniejsze wewnętrzne wojny i najazdy doprowadziły do licznych podziałów i powstania feudalnych księstw. Od wieku XVI, wyspa była kolonizowana przez Portugalczyków. Następnie kontrolę nad tymi terenami przejęła Holandia, a potem Wielka Brytania. W roku 1946 Sri Lanka (zwana wtedy Cejlonem) uzyskała autonomię, zaś dwa lata później uzyskała niepodległość.

Sri Lanka to ciekawy, tani kraj, który jest z pewnością godny polecenia turystom z całego świata. Znaleźć tu można dużą różnorodność kulturową i etniczną, podziwiać cuda przyrody (bogactwo fauny i flory) czy popływać w krystalicznie czystych wodach. Państwo to jest atrakcyjne nie tylko latem, ale również w czasie zimy, kiedy można wylegiwać się na piaszczystych plażach i zażywać gorących kąpieli słonecznych, podczas gdy w Polsce śnieg i mróz.

Sri Lanka - więcej informacji

Praktyczne informacje o Sri Lance

Sri Lanka w pigułce

Sri Lanka flaga Oficjalna nazwa: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki (இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு)

Waluta:
rupia lankijska (LKR)
Język:
syngaleski, tamilski, angielski (pomocniczy)
Liczba ludności:
20130000
Powierzchnia:
65610 km2
Religie:
dominująca: buddyzm
Ustrój polityczny:
republika demokratyczno-socjalistyczna
Stolica:
Sri Dźajawardanapura Kotte
Nr. kierunkowy:
+94
Kod ISO 3166:
LK
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry