Sudan

Sudan w pigułce

Flaga Sudanu
Oficjalna nazwa Republika Sudanu (جمهورية السودان Republic of Sudan)
Stolica
Chartum
Waluta
funt sudański (SDG)
Język
arabski, angielski
Liczba ludności
30 890 000
Powierzchnia
1 886 068m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika autorytarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sudanu Hotele w Sudanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Sudanie

Zalecane szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień kiedy wybieramy się do Sudanu, jednak z uwagi na wysokie zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne i własne bezpieczeństwo należy wykonać serię szczepień zalecanych. Są to szczepienia między innymi przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), durowi brzusznemu, chorobie meningokokowej, zapaleniu wątroby typu A i B oraz błonicy i tężcowi. Zaleca się każdorazowo przed wyjazdem zapoznać się z aktualnymi zaleceniami, gdyż często się one zmieniają. Należy uważać również na kontakty ze zwierzętami, gdyż występuje tutaj wysokie ryzyko zakażenia wścieklizną.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Z uwagi na to, że na terenie całego Sudanu występuje ryzyko zachorowania na malarię przed wyjazdem z kraju należy zaopatrzyć się leki przeciw tej chorobie. Ze sobą warto zabrać też dobrze wyposażoną apteczkę, gdyż w Sudanie może być ciężko o leki. Przede wszystkim jeśli przyjmujemy stale lekarstwa musimy pamiętać o zabraniu ich zapasu. W apteczce powinny znaleźć się również środki opatrunkowe i odkażające oraz leki przeciwbólowe. Warto pamiętać o prebiotykach oraz środkach na biegunkę. Dobrze mieć też środki do odkażania wody, chociaż najlepiej spożywać wodę butelkowaną, ewentualnie przegotowaną. Aby uniknąć problemów z przewodem pokarmowym nie należy spożywać surowych owoców i warzyw. Trzeba zabrać ze sobą również środki odstraszające komary. Pomocna okazać się też może moskitiera. Warto zabrać ze sobą również lekkie, przewiewne ubrania, jednak zasłaniające większość ciała. Wyjeżdżając do Sudanu trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – kremach z filtrami, okularach przeciwsłonecznych oraz ochronie głowy.

Choroby zakaźne
W Sudanie panuje wysokie zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje tutaj wysokie ryzyko zachorowania na różne choroby zakaźne – przede wszystkim na brucelozę, gruźlicę, dengę, leiszmaniozę, polimoyelitis, filaryziozę, schistosmozę czy trypanosomazę afrykańską. Odnotowuje się również coraz więcej przypadków zakażenia wirusem HIV. Najczęściej występującymi chorobami są jednak malaria i żółta febra.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W ośrodkach miejskich, które podlegają bezpośredniej władzy w Chartumie jest stosunkowo bezpiecznie – nie występują tutaj liczne drobne przestępstwa, gdyż w razie złapania podczas kradzieży czy rozboju jest on w trybie natychmiastowym surowo karany. Inaczej sytuacja wygląda poza miastami. Często dochodzi do rozbojów i wszelkich innych aktów przemocy. Obecnie najbardziej niebezpiecznym regionem do którego podróżowanie się odradza to Darfur, nie zaleca się również podróżowania do Południowego Kordofanu. W Sudanie sytuacja polityczna jest bardzo napięta, dlatego też nie należy podejmować dyskusji i polemik z miejscową ludnością właśnie na tematy związane z sytuacją w kraju, gdyż mogą one wywołać zbytnie emocje. Należy też pamiętać o odpowiednim ubiorze – kobiety powinny mieć zakryte ramiona i nogi, ale i mężczyźni chodzący w krótkich spodenkach są źle odbierani. Kobiety nie powinny wybierać się samodzielnie na wycieczki, gdyż są wówczas narażone na zaczepki ze strony miejscowych mężczyzn. Warto wspomnieć również o tym, że kobieta paląca na ulicy jest bardzo źle postrzegana.

Insekty
W Sudanie należy uważać głownie na komary, które roznoszą malarię. W trakcie pobytu w tym kraju trzeba szczególną uwagę zwracać na ochronę przed ich ukąszeniami. Na terenie Sudanu występują również muchy tse-tse.

Opieka medyczna
Poziom opieki medycznej w Sudanie jest bardzo niski, w państwowych szpitalach często brakuje podstawowych leków. Oczywiście są tu również szpitale prywatne, jednakże korzystanie z ich usług jest bardzo drogie. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego obejmującego koszty leczenia i ewentualnego transportu medycznego.

Podróżowanie z dzieckiem
Sudan jest najgorętszym krajem Afryki – temperatura tutaj nawet zimą nie spada poniżej 35 stopni. Dlatego też dzieci mogą się czuć tutaj niekomfortowo. Właśnie z uwagi na bardzo wysokie temperatury odradza się podróżowanie tutaj z bardzo małymi dziećmi. Jeśli już zdecydujemy się na podróżowanie całą rodziną musimy pamiętać, że w Sudanie nie ma dobrze rozbudowanej infrastruktury turystycznej i jedynie w większych miastach znajdują się hotele, które są przyjazne rodzinom. W trakcie pobytu w Sudanie trzeba też odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą blokery słoneczne i odpowiednie ubranie chroniące zarówno przed upałem jak i pogryzieniem przez komary – środki odstraszające komary przeznaczone dla dzieci oraz moskitiery. Nie należy podawać dziecku świeżych owoców oraz wody pochodzącej z niewiadomego źródła. Z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia problemów z układem pokarmowym należy mieć w apteczce leki przeciwbiegunkowe i prebiotyki dla dzieci.

Zgłoś błąd

Sudan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Sudanu (جمهورية السودان Republic of Sudan)
Stolica
Chartum
Waluta
funt sudański (SDG)
Język
arabski, angielski
Liczba ludności
30890000
Powierzchnia
18860682
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika autorytarna

Sudan - więcej informacji