Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Syria

Syria to azjatycki kraj, którego oficjalna nazwa brzmi Syryjska Republika Arabska. Położona jest na Bliskim Wschodzie i graniczy z Izraelem, Libanem, Jordanią, Irakiem oraz Turcją. Państwo to oblewane jest przez wody Morza Śródziemnego. Występuje w nim bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze. Znaleźć można trudnodostępne góry Dżabal An-Nusarijja, rolnicze stepy i żyzne ziemie czy Pustynię Syryjską. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 185 180 km², co sprawia że Syria sklasyfikowana jest na 88 miejscu na świecie (pod względem wielkości). Stolicą kraju jest miasto Damaszek.

Syria to państwo unitarne, w którym dominującą religią jest islam. Wśród mieszkańców spotkać można również wyznawców katolicyzmu, protestantyzmu czy świadków Jehowy. 17 kwietnia 1946 roku Syria uzyskała niepodległość (wcześniej zależna była od Francji). Kraj podzielony jest na 14 prowincji. Wśród grup etnicznych większość stanowią Arabowie (ponad 90 %). Gospodarka syryjska koncentruje się głównie na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej. Oprócz tego funkcjonują: rolnictwo, turystyka, rzemiosło, przemysł oraz koczownicza hodowla zwierząt.

Mieszkańcy Syrii są ludźmi tolerancyjnymi otwartymi na turystów. Trzeba jednak pamiętać, że w kraju tym wciąż żywe są muzułmańskie normy i zwyczaje postępowania według których do świątyń wchodzi się bez butów, a kobiety nie mogą nosić zbyt wyzywających strojów. Wiele miejsc wpisanych jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO (m.in. dawne miasto Damaszku czy ruiny Palmyry), czynnych jest kilkanaście stanowisk archeologicznych. Podróż do Syrii będzie z pewnością niezapomnianą przygodą, do której każdy turysta wracać będzie wspomnieniami przez długie lata.

Syria - więcej informacji

Praktyczne informacje o Syrii

Syria w pigułce

Syria flaga Oficjalna nazwa: Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)

Waluta:
funt syryjski (SYP)
Język:
arabski
Liczba ludności:
19748000
Powierzchnia:
185180 km2
Religie:
islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Damaszek
Nr. kierunkowy:
+963
Kod ISO 3166:
SY
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry