Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Syrii

Zdrowie & Bezpieczeństwo

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia
Obywateli Polskich nie obowiązują żadne szczepienia – nie jest wymagane posiadanie świadectwa szczepień. W Syrii notuje się niskie zagrożenie epidemiologiczne. Zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej gorączce obowiązkowe jest dla osób, które przyjeżdżają z terenów, na których choroba ta występuje powszechnie. Dla własnego bezpieczeństwa warto natomiast zaszczepić się na:
a. wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
b. tężec
c. błonica
d. dur brzuszny
e. odra
f. poliomielitis

Wszyscy ci, którzy planują dłuższy pobyt (np. odbywają praktyki czy staże) zobowiązani są do wykonania badań na obecność wirusa HIV oraz RTG płuc (jeśli będą podejmować pracę). Najlepiej robić te badania bezpośrednio na miejscu, aby mieć pewność że będą honorowane.

Lekarstwa do zabrania
Wybierając się w podróż do Syrii należy zabrać ze sobą wszystkie lekarstwa, które stale przyjmujemy (zalecenie lekarza). Jeśli ktoś nosi okulary, to lepiej mieć zapasową parę. Oprócz tego powinniśmy posiadać przy sobie niezbędne środki higieniczne, dezynfekcyjne, opatrunkowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe. Warto kupić również dobry krem z filtrem.

Choroby zakaźne
W Syrii istnieje zagrożenie biegunkami podróżnych. Ryzyko tej choroby jest bardzo wysokie. Dolegliwości zdrowotne mijają zwykle po kilku dniach, kiedy organizm zaaklimatyzuje się w nowym środowisku.

Drogą pokarmową można zarazić się: amebozą, cholerą, robaczycami, brucelozą czy biegunkami bakteryjnymi. Często występującą chorobą zakaźną jest malaria.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Syria to jedno z najbezpieczniejszych azjatyckich państw. W kraju tym notuje się niewielką liczbę przestępstw, natomiast lepiej nie pozostawiać cennych przedmiotów i pieniędzy w hotelu. Żeby skontaktować się z policją wystarczy wykręcić numer 112 lub udać się do najbliższego skrzyżowania (zazwyczaj tam znajdziemy jakiegoś funkcjonariusza). Jeżeli przydarzy się nam kolizja drogowa, to będziemy musieli zadzwonić na numer 115.

W lecie następuje wzrost zachorowań na amebozę, dlatego trzeba pamiętać o przestrzeganiu higieny. Nie warto korzystać z przydrożnych barów.

Insekty
Dokuczliwymi insektami są komary. Mogą one przenosić malarię. W celu ochrony przed nimi trzeba kupić środki odstraszające owady (repelenty), ewentualnie moskitierę. Pomocne może być noszenie odpowiedniej odzieży (z długim rękawem) i zażywanie leków przeciwmalarycznych.

Osoby wrażliwe powinny także pamiętać, że użądlenie owada może powodować ciężkie reakcje alergiczne.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma szczególnych przeciwwskazań przed podróżowaniem z dzieckiem. Należy oczywiście zapewnić mu odpowiedni komfort podróży (fotelik, parawaniki przeciwsłoneczne), a jeśli jedziemy z bardzo małym dzieckiem, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, który przedstawi ewentualne zalecenia dotyczące podróży.

Nie można zapomnieć o tym, że dzieci są bardziej narażone np. na biegunki i wymioty, które mogą powodować odwodnienie organizmu i poważniejsze kłopoty zdrowotne.

Jeżeli decydujemy się na podróż samolotem to powinniśmy unikać zajmowania z dzieckiem miejsca w tyle (duży hałas, zwiększone wibracje). Osoby z wrodzonymi wadami serca nie powinny latać samolotem.

W razie choroby
W sytuacji pojawienia się niepokojących objawów zdrowotnych, z którymi nie potrafimy sobie poradzić we własnym zakresie, możemy skorzystać z porady lekarskiej. Służba zdrowia w Syrii jest odpłatna. Prywatne gabinety lekarskie są bardzo powszechne. W szczególnych sytuacjach pomoc cudzoziemcom udzielana jest za darmo (jej poziom jest niestety raczej niski). Dość łatwo kupić lekarstwa – apteki dyżurują całą dobę a ceny medykamentów nie są wysokie.

Syria - więcej informacji

Praktyczne informacje o Syrii

Syria w pigułce

Syria flaga Oficjalna nazwa: Syryjska Republika Arabska (الجمهوريّة العربيّة السّوريّة)

Waluta:
funt syryjski (SYP)
Język:
arabski
Liczba ludności:
19748000
Powierzchnia:
185180 km2
Religie:
islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Damaszek
Nr. kierunkowy:
+963
Kod ISO 3166:
SY
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry