Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Szkocja

Jedna ze składowych części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej, w przeszłości natomiast niezależne królestwo. W skład państwa wchodzi spora część Wysp Brytyjskich oraz również wyspy pomniejsze – Szetlandy, Orkady oraz Hebrydy.

Dzięki swojemu wyżynnemu i górskiemu układowi terenu, Szkocja jest krajem przepięknych i zapierających dech w piersiach krajobrazów i pejzaży. Jedynym minusem może być wybitnie morski i umiarkowanie ciepły klimat, wpływający na obfite opady w przeciągu całego roku i dosyć krótkie lato.

Obecnie zamieszkiwana przez prawie 5,3 milionów ludzi Szkocja zarządzana jest przez brytyjską monarchię konstytucyjną a oficjalną głową państwa jest Królowa Elżbieta II. Władza ustawodawcza leży już jednak w rękach lokalnego, szkockiego parlamentu, na którego czele stoi pierwszy minister Ailig Salmond.

Chociaż tereny dzisiejszej Szkocji zamieszkiwane są nieprzerwanie od co najmniej pięciu tysięcy lat przed naszą erą to samo państwo jako jednolity organizm zaczęło formować się w IX wieku. Kolejne stulecia to ciągłe najazdy i regularne podboje – Szkocja odzyskiwała swoją suwerenność i ponownie traciła ją na rzecz Anglii. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w czasach nam współczesnych, a dokładniej w 1999 roku. Dopiero wtedy bowiem Szkoci wybrali swój własny parlament, a za przeprowadzonym kilka lat wcześniej referendum dotyczącym suwerenności kraju aż 75% osób wypowiedziało się na tak.

Na świecie, Szkocja podobnie jak Irlandia znana jest z wytwórstwa jednego z najbardziej porządnych trunków, a mianowicie Whisky. Nie możemy zapominać również o wydobyciu ropy naftowej, której ogromne ilości znajdują się na dnach Morza Północnego.

Oprócz tego, typowy Szkot kojarzy nam się z kiltem (tradycyjną, męską spódnicą) oraz dudami (instrumentem muzycznym). Chociaż sam instrument wywodzi się z Azji Mniejszej to w kulturze Szkocji już bardzo dawno zajął szczególną i ważną pozycję.

Szkocja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Szkocji

Szkocja w pigułce

Szkocja flaga Oficjalna nazwa: Szkocja (ang. Scotland; gael. Alba)

Waluta:
funt szterling (GBP, £)
Język:
szkocki gaelicki, angielski, scots
Liczba ludności:
5295000
Powierzchnia:
78782 km2
Religie:
dominująca: kalwinizm (Kościół Szkocji)
Ustrój polityczny:
demokratyczny, autonomiczny
Stolica:
Edynburg
Nr. kierunkowy:
44
Kod ISO 3166:
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry