Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Szkocji

Szkocja Ceny & Pieniądze

Ceny w danym państwie
Ceny bardzo mocno zbliżone do tych występujących w pozostałych krajach Wielkiej Brytanii

Występowanie bankomatów
Gęsto rozsiane po całym państwie. W każdym małym miasteczku oraz na wsiach powinien znajdować się przynajmniej jeden bankomat. Niektórzy operatorzy mogą naliczać drobne opłaty za korzystanie z ich bankomatów (zazwyczaj w wysokości 1,5 funta).

Korzystanie z kart kredytowych
Visa, MasterCards, Amex oraz Diners Club to karty, z których powszechnie się korzysta, w niektórych miejscach naliczane są jednak opłaty za ich akceptację. W mniejszych ośrodkach, karty Amex lub Diners CLub mogą być nieobsługiwane.

Korzystanie z gotówki
Gotówka cały czas pozostaje w Szkocji główną formą płatności. Warto zaopatrzyć się więc w odpowiednią ilość „twardego” pieniądza przed wyjazdem, aby następnie nie mieć problemów, gdyby lokalny bank nie chciał wypłacić nam pieniędzy z polskiego konta.

Jaką najlepiej mieć walutę
Oficjalną walutą Szkocji jest brytyjski funt szterling. Szkockie banki wypuszczają również swoje własne pieniądze, posiadają one jednak tę samą wartość co pieniądze Wielkiej Brytanii. Wybierając się do Szkocji warto więc wyposażyć się przede wszystkim w funty.

Podatki w Szkocji
Podatek dochodowy od osób fizycznych – 20%

Co najlepiej kupić w Szkocji
Dudy, whisky i kilty – to z pewnością trzy najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne na świecie wyroby Szkotów. O ile męska spódnica nie będzie raczej nikomu potrzebna, podobnie jak dosyć dziwaczny instrument o specyficznym dźwięku, to szkockie whisky z pewnością będzie świetną pamiątką z pobytu.
Szkoci słyną nie tylko z whisky, ale również z innych trunków – warto spróbować między innymi ich piwa i chociaż trochę przywieść ze sobą do Polski.

Szkocja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Szkocji

Szkocja w pigułce

Szkocja flaga Oficjalna nazwa: Szkocja (ang. Scotland; gael. Alba)

Waluta:
funt szterling (GBP, £)
Język:
szkocki gaelicki, angielski, scots
Liczba ludności:
5295000
Powierzchnia:
78782 km2
Religie:
dominująca: kalwinizm (Kościół Szkocji)
Ustrój polityczny:
demokratyczny, autonomiczny
Stolica:
Edynburg
Nr. kierunkowy:
44
Kod ISO 3166:
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry