Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Szwajcaria

Ciekawa zabudowa miejska, oblegane przez turystów szlaki turystyczne, wysokie góry, stoki narciarskie, pyszne wino, czekolada najwyższej jakości. Czyli to, co można zwiedzić w Szwajcarii i po co warto tam pojechać. To kraj, który z pewnością trzeba zobaczyć, jeśli tylko będzie miało się ku temu okazję. Chociaż położony jest w niemal samym sercu Europy, bardzo cieszy się swoją niezależnością i nie angażuje się w sprawy międzynarodowe: Szwajcaria „nawet” nie jest członkiem Unii Europejskiej. Warto mieć to na uwadze, ponieważ z tego powodu może czekać nas tam kilka niespodzianek, z którymi powinniśmy się zapoznać jeszcze przed przyjazdem.

Państwo położone jest w samy sercu Alp, pomiędzy Włochami od południa, Niemcami od północy, Francją od zachodu i Austrią od wschodu. Wpływy tych krajów na Szwajcarię zawsze były duże, co odbija się w tym, że mieszkańcy tego niewielkiego górzystego państwa mówią, w zależności od regionu, czterema językami ojczystymi: francuskim, niemieckim, włoskim i przypominającym nieco łacinę retoromańskim.

Mająca zaledwie 41 tysięcy kwadratowych powierzchni i niecałe 8 milionów ludności Szwajcaria jeszcze w średniowieczu wywalczyła sobie niezależność od europejskich potęg, chociaż wiele państw ciągle miało na nią zakusy. Jej niezależność i jednocześnie neutralność od wielkiej polityki potwierdzona została po wojnach napoleońskich i od tamtego czasu jest powszechnie respektowana. Dzięki temu kraj ten uniknął tragedii pierwszej i drugiej wojny światowej i szczęśliwie się rozwija, będąc jednym z najbogatszych na świecie.

Przyjeżdżając do Szwajcarii turysta może podziwiać alpejskie krajobrazy, zielone doliny górskie, ale również ciekawe z urbanistycznego punktu widzenia miasta: Bazyleę, Berno, Zurich, Lozannę i inne.

Szwajcaria - więcej informacji

Praktyczne informacje o Szwajcarii

Szwajcaria w pigułce

Szwajcaria flaga Oficjalna nazwa: Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft)

Waluta:
frank szwajcarski (CHF)
Język:
niemiecki, francuski, włoski, romansz
Liczba ludności:
7725200
Powierzchnia:
41290 km2
Religie:
chrześcijaństwo
Ustrój polityczny:
demokracja bezpośrednia, republika federalna
Stolica:
Berno
Nr. kierunkowy:
+41
Kod ISO 3166:
CH
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry