Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Tanzania

Tanzania (Zjednoczona Republika Tanzanii) to afrykańskie państwo leżące we wschodniej części kontynentu. Oblewana jest przez wody Oceanu Indyjskiego i graniczy z: Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Kraj ten zajmuje powierzchnię 945 087 km², co sytuuje go na 31 miejscu na świecie pod względem wielkości. Stolicą Tanzanii jest miasto Dodoma, ale główną siedzibą rządu jest dawna stolica Dar es Salam.

Tanzania powstała w roku 1964 z połączenia dwóch dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru (scalenie to widoczne jest w nazwie państwa na którą składają się pierwsze sylaby TAN i ZAN). Do Tanzanii należą również wyspy Pomba i Mafia oraz kilka mniejszych wysepek. Całość podzielona jest na 26 regionów.
Sporą część Zjednoczonej Republiki Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi. Na północnym zachodzie kraju leży Jezioro Wiktorii – największe afrykańskie jezioro o powierzchni 68,8 tys. km², a wzdłuż granicy z Demokratyczną Republiką Konga ciągnie się Jezioro Tanganika. Przeważają krajobrazy sawannowe , znaleźć można również wiecznie zielone lasy, a w wysokich górach da się spotkać rośliny afroalpejskie. Tanzania ma podrównikowy klimat – wyróżnia się pory deszczowe.

W 99% mieszkańcami Tanzanii są Afrykańczycy (m.in. plemiona Nyamwezi, Sukuma, Swahili, Hehe, Bena, Mahonie). Dominującą religią jest chrześcijaństwo, dużo jest również wyznawców islamu. Część obywateli kultywuje także w tradycyjne wierzenia religijne regionu.

Podstawą gospodarki Tanzanii jest rolnictwo. Kraj ten należy do jednych z biedniejszych w Afryce. Uprawia się głównie kawę, bawełnę, herbatę, agawę sizalową i goździki. Państwo posiada liczne bogactwa naturalne: diamenty, szafiry, rubiny, złoto, gips, rudy żelaza i węgiel kamienny. Część zasobów nie jest w ogóle eksploatowana (np. rudy kobaltu, niklu, ołowiu, wanadu, tytanu, miedzi czy gazu ziemnego).

Tanzania jest często wybieranym miejscem na wycieczki i wakacje. Sektor turystyczny przynosi mieszkańcom kraju spore zyski. Na terenie Tanzanii znajduje się góra Kilimandżaro – najwyższy afrykański szczyt oraz licznie odwiedzany przez turystów Park Narodowy Serengeti. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to państwo będzie urzeczony jego odmienną kulturą i malowniczymi krajobrazami.

Tanzania - więcej informacji

Praktyczne informacje o Tanzanii

Tanzania w pigułce

Tanzania flaga Oficjalna nazwa: Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)

Waluta:
szyling tanzański (TZS)
Język:
suahili, angielski
Liczba ludności:
43601796
Powierzchnia:
945087 km2
Religie:
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój polityczny:
republika federacyjna
Stolica:
Dodoma
Nr. kierunkowy:
+255
Kod ISO 3166:
TZ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry