Tanzania

Tanzania w pigułce

Flaga Tanzanii
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43 601 796
Powierzchnia
945 087m2
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tanzanii Hotele w Tanzanii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Tanzanii

Przed wyjazdem

Zalecane szczepienia
Obowiązkowym szczepieniem, jakie należy wykonać przed wyjazdem do Tanzanii jest szczepienie przeciwko żółtej febrze – świadectwa mogą zażądać urzędnicy na granicy państwowej.
Zaleca się szczepienia ochronne na:
a. błonicę
b. tężec
c. zapalenie przyusznic
d. różyczkę
e. wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
f. wściekliznę

Lekarstwa do zabrania
Jadąc w podróż do Tanzanii należy zabrać ze sobą komplet środków higienicznych, dezynfekcyjnych, opatrunkowych, przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych i przeciwgorączkowych. Należy mieć również zapasową parę okularów (jeżeli mamy wadę wzroku) oraz lekarstwa, które stale przyjmujemy z przepisu lekarza. Warto zaopatrzyć się także w środki przeciwko komarom (repelenty) i innym insektom oraz krem z dobrym filtrem UV, który ochroni nas przed poparzeniami promieniami słonecznymi. Warto mieć przy sobie także moskitierę.

Choroby zakaźne
W Tanzanii istnieje zagrożenie zarażenia się malarią. Obecne są również ogniska cholery, dżuma endemiczna oraz skażenie bakteryjne wody. Aby uniknąć problemów żołądkowych należy przestrzegać zasad higieny i nie spożywać jedzenia z niewiadomych źródeł, nie pić nieprzygotowanej wody.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Poważnym zagrożeniem występującym na terytorium Tanzanii są czasem bardzo drastyczne napady na turystów (napady z bronią). Stan bezpieczeństwa w niektórych regionach (np. w stolicy, w regionie Kilimandżaro czy parku Serengeti) pogarsza się z roku na rok. Obrabowani mogą zostać podróżnicy, którzy spacerują nocą po plaży (szczególnie niestrzeżonych). Zaleca się, aby zwracać uwagę na bagaż, paszport przechowywać w hotelowym sejfie i posługiwać się jego kopią, spać z włączonym telefonem. Niebezpieczna może okazać się również podróż pociągiem (koleją TAZARA). Nie wolno korzystać z poczęstunku od innych pasażerów (udokumentowane celowe otrucia). Korzystając z taksówek, należy wybierać tylko te zarejestrowane.

W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużą liczbę wypadków drogowych. Ich przyczynami są: brawura kierowców (zwłaszcza autobusów), zły stan techniczny pojazdów i zbytnie ich przeładowanie oraz jazda po spożyciu alkoholu.

Należy zwracać szczególną uwagę na to co jemy i pijemy. Nie powinno się korzystać z wody z kranu (nawet do mycia zębów). Łatwo dostać butelkowaną wodę stołową, która nadaje się do bezpośredniego spożycia. Nie wolno jeść surowych i niemytych owoców i warzyw, ani pić soków oferowanych przez przydrożnych sprzedawców.

Insekty
Tanzania to kraj, w którym istnieje zagrożenie malaryczne (szczególnie w porze deszczowej czyli w maju i kwietniu). Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed chorobą, należy przyjmować leki przeciwmalaryczne (warto przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem). Należy chronić się również przed ukąszeniami innych owadów. W tym celu warto zakupić moskitierę i repelenty, nosić odzież z długim rękawem, pełne buty i unikać przebywania na zewnątrz w godzinach nocnych, kiedy to aktywność owadów jest wzmożona.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma szczególnych przeciwwskazań przed podróżowaniem do Tanzanii z dziećmi. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia chorobami, które występują na terenie tego państwa (np. malarią). Warto pamiętać jednak o tym, aby samochód zaopatrzony był w fotelik dla małego dziecka i parawaniki, które będą chroniły przed promieniami słonecznymi. Jeżeli dziecko cierpi na jakieś choroby wrodzone, to należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić dodatkowe środki ostrożności.
Lecąc samolotem, lepiej wybrać miejsce z przodu (w tylnej części jest większy hałas i bardziej odczuwalne wibracje).

W razie choroby
W Tanzanii nie są honorowane żadne zagraniczne zdrowotne polisy ubezpieczeniowe. Pacjent musi każdorazowo pokryć koszty pobytu w szpitalu czy wizyty lekarskiej. Wkupienie ubezpieczenia jest jednak zalecane ze względu na możliwość późniejszego dochodzenia zwrotu poniesionych wydatków. Również kierowcy, którzy wjeżdżają na terytorium kraju samochodami prywatnymi, zobowiązani są do wykupienia miejscowego ubezpieczenia OC i AC.
Opieka zdrowotna w Tanzanii jest na bardzo niskim poziomie. Nie ma pogotowia ratunkowego, w razie nagłego wypadku można natomiast wezwać dość kosztowne pogotowie lotnicze, które przybędzie z sąsiedniej Kenii. Pacjenci, u których wymagane są skomplikowane zabiegi operacyjne, odsyłani są do RPA, Kenii albo Europy. Od cudzoziemców pobiera się wyższe opłaty za porady lekarskie niż od ludności tubylczej.

Zgłoś błąd

Tanzania w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43601796
Powierzchnia
9450872
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna

Tanzania - więcej informacji