Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Tunezji

Zdrowie & Bezpieczeństwo

Szczepienia
Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest konieczne jeśli wjeżdżamy do Tunezji kraju objętego tą chorobą.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekoniecznie
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.

Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.

Wybierając do Turcji należy zaopatrzyć się również w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Nie można zapomnieć, że Tunezja to kraj muzułmański. Należy z szacunkiem podchodzić do tradycji. Kobiety nie powinny nosić zbyt wyzywających ubrać. W okresie ramadanu nie jest dobrze postrzegane spożywanie pokarmów w miejscach publicznych.

Należy uważać na kanciarzy i oszustów, począwszy od zawyżanych cen, przez naciąganie na droższy nocleg, a skończywszy na jeździe taksówką bez włączonego taksometru.

Najlepiej pić wodę butelkowaną. Owoce i warzywa, które spożywamy należy najpierw dokładnie umyć wodą. Trzeba zwracać uwagę na jedzenie; w tym nabiał, lody i różne sałatki, które kupujemy od ulicznych handlarzy.

Wieczorami nie należy zapuszczać się w ciemne zaułki, wybierać się w okolice cmentarzy i grobowców.

Rejon Sahary uchodzi za niebezpieczny w związku z tym obowiązują ograniczenia ruchu w tym rejonie.

Wybierając się do Tunezji trzeba mieć na uwadze, że jest to kraj, w którym zdarzają się mieć miejsce ataki terrorystyczne.

Insekty
Największym problemem w porze letniej są komary. Malaria na terenie kraju nie występuje, ale należy zaopatrzyć się w odpowiedni zapas repelentów.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma przeciwwskazań. Podróżowanie po Tunezji z małymi dziećmi jest proste i przyjemne. Przed wyjazdem należy udać się do lekarza chorób tropikalnych i dowiedzieć się o wymagane lub zalecane szczepienia dla dziecka.

Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.

W razie choroby
Tunezja posiada dobrze rozwiniętą sieć szpitali. Standardowa wizyta u lekarza to koszta rzędu do 20 TND. Doba w szpitalu publicznym to ok. 40-50 TND, natomiast w klinice prywatnej już ponad 150 TND. Warto wykupić ubezpieczenie ze względu na ew. wysokie koszty opieki medycznej.

Tunezja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Tunezji

Tunezja w pigułce

Tunezja flaga Oficjalna nazwa: Republika Tunezyjska (الجمهورية التونسية)

Waluta:
dinar tunezyjski (TND)
Język:
arabski
Liczba ludności:
10531767
Powierzchnia:
163610 km2
Religie:
islam (sunnici)
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Tunis
Nr. kierunkowy:
+216
Kod ISO 3166:
TN
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry