Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Turcja

Turcja to państwo położone w Azji i częściowo w Europie na Półwyspie Azja Mniejsza. Kraj otoczony jest przez wody czterech mórz: Czarnego, Egejskiego, Marmara i Śródziemnego. Graniczy z Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Gruzją, Grecją, Iranem, Irakiem i Syrią. Turcja podzielona jest na 81 prowincji, które dzielą się na podprowincje. Stolicą jest Ankara, która pełni tą funkcję od 1923 roku. Po Stambule jest drugim największym miastem w kraju.

Turcja powstała na gruzach słynnego Imperium Osmańskiego. Od 1923 roku stała się republiką. Mustafa Kemal Atatürk – pierwszy prezydent Republiki Tureckiej przeprowadził reformy, których celem była europeizacja państwa.

Jednym z najczęstszych kierunków podróży jest Stambuł – największe miasto kraju oraz jedno z największych miast świata. Leży w europejskiej Tracji i azjatyckiej Anatolii. Jego pierwsza nazwa to doskonale każdemu znane Bizancjum. W czasach Konstantyna I Wielkiego był Nowym Rzymem. Inna nazwa to Konstantynopol. Obecna – Stambuł – obowiązuje od 1930 roku. To miasto kultury, licznych koncertów i festiwali, którego pominięcie podczas wizyty w tym kraju jest grzechem.

Turcja to także Antakya, czyli słynna Antiochia Syryjska, Urfa – miejsce urodzin i życia Abrahama, malownicza Kapadocja oraz riwiera turecka. Kraj ten przypadnie do gustu każdemu, ponieważ proponuje wiele różnych atrakcji. To miejsce, które spodoba się miłośnikom historii, kultury i muzyki, osobom, które poszukują przygód; każdemu kto lubi się targować i robić zakupy oraz plażowiczom i imprezowiczom.

Będąc na miejscu koniecznie trzeba wybrać się także do tzw. hamam, czyli łaźni tureckiej oraz spróbować miejscowych specjałów kulinarnych.

Turcja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Turcji

Turcja w pigułce

Turcja flaga Oficjalna nazwa: Republika Turcji (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti)

Waluta:
1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Język:
turecki, kurdyjski
Liczba ludności:
79749534
Powierzchnia:
783562 km2
Religie:
Islam (sunnizm)
Ustrój polityczny:
republika parlamentarna
Stolica:
Ankara
Nr. kierunkowy:
+90
Kod ISO 3166:
TR
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry