Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Tuvalu

Tuvalu (w przeszłości także Wyspy Ellice), to znajdujące się w zachodniej części Polinezji państwo, położone na Oceanie Spokojnym, tworzące spory archipelag, który powszechnie określany jest mianem Wsyp Lagunowych. Całe Tuvalu administracyjnie należy do Wielkiej Brytanii, z tego też powodu oficjalne stanowisko głowy państwa piastuje tutaj Elżbieta II.

Historia osadnictwa na terenach Tuvalu rozpoczęła się w pierwszej połowie piątego stulecia. Europejczycy na tereny Wysp Ellice dotarli jednak dopiero ponad tysiąc lat później (za sprawą hiszpańskiego żeglarza Alvaro de Neyry). Od tego czasu, archipelag trafiał w różne ręce, znajdując się to pod zarządem Hiszpanów, Japończyków i wreszcie Wielkiej Brytanii. Obecnie państwo jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a od kilkunastu lat może poszczycić się obecnością w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ciekawostką jest fakt, że w języku tuvalu, nazwa państwa oznaczała będzie „osiem wysp” – dziwi to większość turystów, gdyż cały archipelag składa się łącznie z dziewięciu stałych lądów. Jest to spowodowane tym, że praktycznie do końca lat czterdziestych ubiegłego wieku wyspa Niualkita, która znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu, pozbawiona była jakichkolwiek stałych mieszkańców.

Co do samych wysp wchodzących w skład Tuvalu, to największą z nich jest Vaitupu, licząca sobie prawie sześć kilometrów kwadratowych. Pozostałe wyspy, a mianowicie Nanumea, Nukufetau, Nui, Funafuti, Nukulaelae, Nanumanga, Niutao i Nuilakita posiadają od 2 do 4 kilometrów kwadratowych (oprócz ostatniej Nuilaikity, która liczy sobie zaledwie 500 tysięcy metrów kwadratowych).

Tuvalu - więcej informacji

Praktyczne informacje o Tuvalu

Tuvalu w pigułce

Tuvalu flaga Oficjalna nazwa: Tuvalu (Tuvalu)

Waluta:
dolar australijski (AUD)
Język:
tuvalu, angielski
Liczba ludności:
12373
Powierzchnia:
26 km2
Religie:
protestantyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Vaiaku na atolu Funafuti
Nr. kierunkowy:
+688
Kod ISO 3166:
TV
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry